CFR Cluj a prins trenul de Europa, după un meci extrem de tensionat cu Craiova lui Mititelu!

CFR Cluj a prins, in extremis, ultimul loc al României în preliminariile Conference League, după un meci extrem de tensionat cu FC Universitatea Craiova, disputat, joi seara, pe stadionul din Gruia. Feroviarii au câștigat barajul pentru Europa cu scorul de 1-0, printr-un gol reușit în prima repriză a prelungirilor de Kolinger. Echipa din Craiova a terminat meciul cu doi jucători eliminați, iar în minutul 112 echipa a fost pe punctul de a părăsi terenul de joc la solicitarea celor de pe banca tehnică, nemulțumiți de deciziile arbitrului Istvan Kovacs. Partida a fost reluată după aproximativ trei minute, iar fluierul final a adus bucuria în tabăra feroviarilor.

La CFR Cluj a lipsit din formula de start fundașul Andrei Burcă, eliminat la finalul meciului de duminica trecută cu Farul Constanța, din ultima etapă a play-off-ului. Înainte de fluierul de start, a avut loc o mică ceremonie la mijlocul terenului, prilejuită de retragerea din activitate, la 40 de ani, a mijlocașului feroviarilor, Ovidiu Hoban.

Echipele de start:

CFR Cluj: Scuffet – Manea, Yuri, Kolinger, Camora – Fica, Cvek, Boateng, Krasniqi – Janga, Bîrligea

FCU Craiova: Gurău – Negru, Duarte, Henriques, Mascarenhas – Albu, Achim – Baeten, Bauza, Bahassa – Chițu

Circa 11.000 de spectatori au venit în Gruia pentru a asista la meci. Boateng are prima ocazie a meciului, în min.5, dar șutul său de la 18 metri a trecut peste poarta oltenilor. Chițu are o ocazie bună de gol, în min.11, dar Scuffet a respins bine șutul atacantului de la U Craiova. Șut peste poartă trimis de Cvek, în min.14. Kolinger a reluat cu capul peste poartă, în min.21, după o lovitură de la colț. Șut bun trimis de Baeten din careu, în min.38, dar balonul este blocat de Kolinger și trimis în corner. Duarte trimite cu capul pe lângă poartă din lovitura de la colț. Janga trimite și el cu capul dar nu nimerește nici el cadrul porții, în min.41. Pauză în Gruia.

Două schimbări făcute de Dan Petrescu la pauză: au intrat Petrila și Muhar, au rămas la cabine Fica și Janga. Bîrligea are o ocazie mare de a marca în min.58, dar șutul acestuia a fost reținut cu emoții de Gurău. Cvek trimite mingea în poarta Craiovei, în min.60, dar golul a fost anulat pentru un offside anterior la Petrila, autorul pasei! Bahassa trimite cu efect din marginea careului, în min.63, dar balonul trece pe lângă vinclul porții lui Scuffet. Istvan Kovacs îi acordă ușor al doilea cartonaș galben lui Bauza, în min.68, după un fault asupra lui Boateng, iar căpitanul Craiovei este eliminat de pe teren! Paradă a lui Gurău, în min.70, la reluarea spre poartă a lui Bîrligea din mijlocul careului mare! Scuffet scoate și el extraordinar șutul din apropiere al lui Chițu, în min.75! Mare ocazie de gol și pentru Craiova! Șut mult pe lângă poartă trimis de Petrila, în min.84. Intră Maglica în locul lui Boateng, în min.84. Șut dezamăgitor trimis și de Muhar din poziție centrală, în min.88. Imensă ocazie de gol pentru CFR, în min.90+1: Gurău a scos incredibil șutul lui Bîrligea din apropiere, mingea a ajuns la Maglica, dar și șutul acestuia a fost blocat de fundașii Craiovei! A fost cea mai mare ocazie a meciului! Timpul regulamentar a expirat, vor urma prelungiri!

Hoban, aflat la ultimul său meci din carieră, l-a înlocuit pe Cvek, la debutul primei reprize suplimentare. GOOOOOOOOL CFR! Kolinger trimite imparabil cu capul în plasă pe colțul lung, din centrarea lui Petrila, în min.97! 1-0! Min.106: Huyghebaert vede cartonașul roșu, după vizionarea VAR! Craiova are doi jucători eliminați!

Intră Țîru la CFR Cluj, la începutul reprizei a doua a prelungirilor, în locul lui Yuri accidentat. Gurău reține reluarea spre poartă a lui Krasniqi din min.110. Moment incredibil în min.112: jucătorii Craiovei părăsesc terenul de joc la solicitarea băncii tehnice! Jucătorii au revenit pe teren după protestul ce a durat aproape trei minute, iar jocul a fost reluat! A intrat și Peteleu în locul lui Bîrligea, în min.119. Final de meci!

CFR Cluj va juca în Europa în turul doi preliminar al Conference League, alături de celelalte reprezentante ale României, FCSB, locul 2 în SuperLiga, și Sepsi Sf. Gheorghe, câștigătoarea Cupei României.