CFR Cluj a încheiat cu o victorie seria amicalelor din Spania

CFR Cluj  a jucat, duminică, împotriva Seleccion AFE Futbol, o selecționată a jucătorilor profesioniști care în prezent nu au contracte cu vreo echipă. Fotbaliștii antrenați de Dan Petrescu au câștigat cu scorul de 3-0 (1-0), prin reușitele lui Bordeianu, din penalty, în minutul 19, Vito Mistrati, în minutul 76, și Krasniqi, în minutul 85, jucătorul kosovar debutând, astfel, cu gol la echipa feroviară.

Dan Petrescu a început partida cu următorul 11: Sava – Peteleu, Bilong, Kolinger, Camora -Hoban, Itu, Bordeianu, Roger – Janga, Maglica. La pauză au ieșit: Peteleu, Maglica, Janga, Bordeianu, și au intrat Bălan, Krasniqi, Cvek și Malele. Au mai jucat pe parcursul reprizei secunde: Petrila, Vito, Fofana și Fica.

A fost ultima partidă amicală disputată de campioana României în stagiul de pregătire din Spania. În celelalte partide de verificare disputate, CFR a terminat la egalitate, scor 1-1, cu Holstein Kiel, și a pierdut, scor 0-1, cu Darmstadt, ambele echipe din liga a doua de fotbal a Germaniei.

Campioana României va disputa primul meci oficial al anului, luni 23 ianuarie, împotriva liderului Superligii, Farul Constanța. Meciul se va disputa la Năvodari, cu începere de la ora 20.00.

Căpitanul lui Lazio, indisponibil pentru dubla cu CFR?

Ciro Immobile, vedeta de 32 de ani a echipei Lazio Roma s-a accidentat, duminică,  în meciul de Serie A cu Sassuolo, cu o lună înainte de primul duel cu CFR Cluj din Conference League.

Jucătorul a suferit o accidentare musculară în prima repriză a meciului și a fost schimbat în minutul 15, cu Pedro. În toamnă, atacantul a mai absentat în cinci meciuri tot din cauza unei accidentări musculare. Căpitanul lui Lazio ar putea absenta, astfel, de la dubla partidă cu CFR Cluj, din 16-imile Conference League.

În acest sezon de Serie A, Immobile a înscris de șapte ori, în cele doar 13 meciuri disputate. În Europa League, jucătorul are un gol și două pase decisive.

Turul dublei manșe se va disputa pe Olimpico din Roma, pe 16 februarie, de la ora 22:00, iar returul de la Cluj este programat o săptămâna mai târziu, în 23 februarie, de la ora 19:45.