Când vrei să dai lecții de pescuit pescarilor și ți se agață calificarea în neputință

Departe de echipa pe care a snopit-o în preliminariile Campionatului Mondial din 1998, când i-a administrat o dublă înfrângere cu același scor, 4-0, Islanda a progresat foarte mult în ultimii ani și a ajuns un adversar nu doar incomod, dar și bine cotat, mai cu seamă că mulți dintre fotbaliști activează în cel mai puternic campionat al lumii, „Premier League”. Acest lucru s-a văzut și joi seară, în partida de la Reykjavik, în care Islanda a fost mai bună și a meritat victoria, chiar dacă pe noi ne doare această eliminare, mai cu seamă că printre gazdele turneului final se află și țara noastră. CFR Cluj a avut patru jucători în echipa de start: Mario Camora, Cristi Manea, Andrei Burcă și Ciprian Deac. Încerc să-mi imaginez ce meci am fi avut la București, între România și Ungaria, miza fiind un loc la „masa bogaților”.

Naţionala de fotbal a României a ratat calificarea la EURO 2020, după ce a fost învinsă de echipa Islandei cu scorul de 2-1 (2-0), joi seară în semifinalele barajului pentru turneul final. Meciul s-a jucat pe stadionul Laugardalsvollur din Reykjavik. ”Tricolorii” au făcut o primă repriză modestă, dar au jucat mai bine după pauză, însă nu suficient pentru a întoarce rezultatul. Gylfi Sigurdsson (16, 34) au marcat ambele goluri ale nordicilor, în timp ce pentru România a înscris Alexandru Maxim, în minutul 63, din penalty.

România, care l-a avut pe Camora titular la prima sa convocare după ce a primit cetăţenia română, nu a reuşit să se regăsească în prima repriză, fiind surprinsă în două rânduri de solida echipă islandeză. Gazdele au controlat tactic jocul, s-au impus fizic, blocând foarte bine orice încercare ofensivă a oaspeților. Singura fază cât de cât periculoasă a echipei antrenată de Mirel Rădoi s-a consemnat în minutul 7, când Stanciu a şutat pe lângă poartă de la 20 de metri. Islanda a deschis scorul în minutul 16, prin Gylfi Sigurdsson, cu un şut de la 16 metri, printre picioarele lui Creţu.

Peste şase minute, jucătorul echipei Everton, liderul din Premier League, a fost aproape de a realiza dubla, dar şutul său de la 22 de metri a fost respins de Tătăruşanu (22). Islanda a avut şi un gol anulat, în minutul 27, pentru ofsaid la Finnbogason. Totuși, gazdele şi-au dublat avantajul în minutul 34, prin acelaşi Gylfi Sigurdsson, scăpat din marcaj de Camora şi după o ieşire greşită la ofsaid a apărării, cu un şut la colţul lung. Rădoi a făcut trei înlocuiri la pauză, schimbând tridentul ofensiv, fără realizări în prima parte, iar acest lucru a început să se simtă în jocul echipei României.

În minutul 58, la o fază fixă Burcă a fost lovit cu cotul de Ragnar Sigurdsson în careul islandezilor, jocul a continuat, iar pe contraatac, Tătăruşanu a fost nevoit să îl blocheze in extremis pe Traustason în situaţie de unu la unu. Arbitrul a revenit asupra fazei şi după ce a consultat arbitrajul video a dictat penalty pentru România.

Maxim a transformat, iar România a revenit în meci.
Ai noștri au prins curaj și au controlat jocul în ultima parte a meciului, au presat, dar nu au reuşit să ameninţe poarta lui Halldorsson, protejat foarte bine de masiva defensivă ultraaglomerată. În ciuda strădaniilor, România nu şi-a mai creat nici o ocazie, dar a acuzat neacordarea a două penalty-uri. În minutul 80, mingea a lovit clar mâna lui Ragnar Sigurdsson în propriul careu, dar arbitrul a lăsat jocul să continue. În ultimele secunde ale partidei (90+5), Iancu a fost ţinut evident de Sigurjonsson în careu, dar Skomina dictat simulare şi cartonaş galben pentru român.

România a ratat astfel un nou turneu final, unul dintre cele mai importante, având în vedere că la Bucureşti, pe Arena Naţională, vor avea loc trei meciuri din faza grupelor și unul din faza „optimilor” de finală. România ar fi jucat în aceeași grupă cu Olanda, Ucraina și Austria.  Islanda continuă lupta pentru calificare şi va juca în finala play-off-ului cu Ungaria, la Budapesta, pe 12 noiembrie.