Campioana mondială vine la București

Campioana mondială Franţa va veni la Bucureşti în optimile de finală ale turneului final al Campionatului European, deoarece a câştigat Grupa F, după ce a terminat la egalitate în compania campioanei europeane Portugalia, 2-2 (1-1), miercuri seară, pe Puskas Arena din Budapesta. Ronaldo a stabilit noi recorduri, iar Karim Benzema a marcat primul gol pentru națională după o pauză de șase ani.

La capătul unui meci spectaculos, cele două echipe au terminat nedecis, în urma dublelor reuşit de Cristiano Ronaldo (31 – penalty, 60 – penalty), pentru lusitani, respectiv Karim Benzema (45+2 – penalty, 46). Franţa va juca în optimi cu Elveţia, pe Arena Naţională, în timp ce Portugalia va înfrunta Belgia. Meciul de la Budapesta a fost şi o reeditare a finalei de acum cinci ani, în care Portugalia s-a impus cu 1-0, după prelungiri. Partida s-a ridicat la nivelul aşteptărilor, dacă nu neapărat prin nivelul de joc, măcar prin recordurile lui Ronaldo şi dramatism.
Ronaldo s-a remarcat prima oară în minutul 6, când a trimis cu capul spre poartă la centrarea lui Renato Sanches, însă fără probleme pentru Lloris. ”Le Bleus” puteau deschide scorul în min. 16, când Pogba l-a lansat pe Mbappe, iar acesta a şutat din marginea careului, în situaţie de unu la unu cu portarul, dar Rui Patricio a respins.
Ronaldo a trimis imprecis din voleu (20), după o minge respinsă de Varane. Portugalia, care este şi deţinătoarea trofeului în Liga Naţiunilor, a primit penalty în minutul 27, când, la o centrare în careu, portarul Lloris l-a lovit dur cu pumnul în cap pe Danilo, scăpând doar cu un cartonaş galben. Ronaldo a transformat lovitura de pedeapsă (31). Echipa antrenată de Fernando Santos a controlat în continuare jocul, dar cele două echipe au intrat la cabine la egalitate, Karim Benzema egalând în finalul primei reprize (45+2) dintr-un penalty acordat după un duel între Nelson Semedo şi Mbappe. Pentru Benzema a fost primul gol marcat la naţională din octombrie 2015.

Ronaldo – omul record

Franţa a început repriza secundă în forţă, iar Benzema a înscris după doar 46 de secunde, dejucând pasul la ofsaid făcut de Ruben Dias, la pasa lui Pogba. Ronaldo a fost periculos (49), însă a trimis pe lângă poartă la centrarea lui Guerreiro. Atacantul lui Juventus a obţinut şi penalty-ul din care a egalat, centrarea sa fiind oprită cu mâna de fundaşul Kunde (60). Ronaldo a dus astfel recordul de goluri marcate la EURO la 14, el având cinci reuşite la actuala ediţie. Totodată, Ronaldo a egalat recordul de 109 goluri pentru o echipă naţională, deţinut de iranianul Ali Daei. Ronaldo a ajuns la 21 de goluri marcat la EURO şi Cupa Mondială, un alt record. El are, de asemenea, 48 de goluri marcate în ultimele 45 de partide jucate de el la naţionala Portugaliei. Ronaldo nu marcase până la acest meci contra Franţei, în şapte partide. Franţa a avut şansa de a obţine victoria, însă şutul lui Pogba de la 22 de metri (68) a fost respins în bară de portarul Rui Patricio, iar apoi goalkeeper-ul a deturnat şi şutul din unghi al lui Griezmann.

Franța a cerut penalty în prelungiri

Jocul s-a liniştit apoi, cele două echipe evitând să rişte inutil pe final, dar a mai existat o fază controversată, care putea aduce un penalty pentru echipa pregătită de Deschamps, în min. 90+3, când Kingsley Coman a fost călcat de Bruno Fernandes pe linia careului, însă nu s-a dictat nimic, în ciuda verificărilor făcute de VAR. Franţa e neînvinsă în ultimele sale 19 partide oficiale (14 victorii, 5 egaluri), ultimul eşec fiind cel suferit în faţa Turciei (0-2), în iunie 2019. Portugalia are doar trei eşecuri în ultimele 32 de partide internaţionale (19 victorii, 10 egaluri). Franţa are 11 victorii contra Portugaliei în ultimele 14 partide contra Portugaliei (două egaluri), singurul eşec venind în finala EURO 2016.