Campioana Ligii Naţionale de baschet masculin se stabilește duminică la Cluj-Napoca

CSM CSU Oradea a învins-o pe ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca cu scorul de 64-60 (19-19, 18-16, 14-17, 13-8), joi, pe teren propriu, şi a restabilit astfel egalitatea în finala Ligii Naţionale de baschet masculin.

Orădenii au obţinut a doua victorie pe teren propriu, după 75-71 pe 15 iunie, după ce ”U” s-a impus în primele două partide de la Cluj-Napoca, scor 73-62 şi 103-80.

Finala se dispută după sistemul cel mai bun din cinci partide, iar meciul decisiv va avea loc duminică, la Cluj-Napoca.

Meciul al patrulea a stat sub semnul echilibrului, cu zece minute înainte de final oaspeţii având un punct în plus pe tabelă. Gazdele au controlat ultimul sfert şi au reuşit să se impună, după ce diferenţa a fost de două puncte, 61-59, când mai erau 80 de secunde.

Aaron Broussard a fost cel mai bun de la gazde, cu 16 puncte, 6 recuperări, Stephen Jeffrey Carino Holt a adăugat 11 puncte, iar Giordan Watson a contribuit cu 9 puncte şi 4 pase decisive.

De la oaspeţi s-au remarcat Patrick Neal Richard, cu 13 p, 4 rec, Donatas Tarolis, 9 p, 8 rec, Justin Stefan Edwards, 9 p, 6 rec, şi Marquis Jurrel Wright, 9 p, 3 rec, 3 pd.