C.E. volei/ f- ziua 3/ Țările de Jos și Turcia învingătoare

Ziua a 3- a nu a fost să fie și o zi a surprizelor. Astfel, Țările de Jos trec fără probleme de, atenție mare, Finlanda cu un sec 3:0 (10, 10, 18). Să nu uităm că, joi, Finlanda pierdea lupta în fața Suediei. Nu a mai reușit același joc, pierzând fără drept de apel.
Turcia își confirmă valoarea de favorită la primul loc, trecând, nu fără emoții în setul 3, de Ucraina; 3:0 (14, 19,24). Am văzut o altă față a Ucrainei, blocaje eficiente, atacuri bine direcționate, o altă construcție tactică, setul 3 dovedind că ucrainencele nu depun armele. Sâmbătă, 21 august, 20:30, România întâlnește Suedia (20;30), în care trebuie să câștigăm dacă vrem să rămânem în cărțile locului 4. În prima partidă a zilei, Finlanda- Ucraina (17,30). O victorie a Ucrainei schimbă datele problemei. Victoria Finlandei ne-ar deschide calea calificării. Se anunță o zi complicată pentru toate echipele. Un moment neplăcut a avut loc în partida Turcia- Ucraina când, în setul 2 la scorul 13:13, arbitrei 1, Ksenija Jurkovic/ Croația i s-a făcut rău, fiind înlocuită de Sabine Witte/ Ger. Arbitru 2 a devenit Christian Wolf/ Elveția.