Baschetbaliștii de la U-BT Cluj au câștigat Supercupa României!

Sala Sporturilor Olimpia din Ploiesti a găzduit, marți seara, disputa din Supercupa României, ediția 2022, în care s-au confruntat câștigătoarea LNBM, U-Banca Transilvania Cluj-Napoca, cu deținătoarea Cupei României, CSO Voluntari. Baschetbaliștii antrenați de Mihai Silvășan au câștigat trofeul cu scorul 78-76 (22-21, 22-10, 14-16,20-29). Primele două sferturi ale partidei au aparținut clujenilor, care au intrat la pauză cu un avantaj de 11 puncte, recuperat însă de echipa din Voluntari în ultima parte a disputei. Finalul a fost unul extrem de palpitant, și a fost câștigat de campioana României, care are, așadar, un start perfect de sezon competițional.

Început echilibrat de meci. Cele două echipe merg cap la cap, cu jucătorii de la Voluntari mereu cu un punct-două în fața clujenilor. U-BT are pentru prima dată avantaj în min.6, 12-11, după o aruncare de trei puncte reușită de Patrick Richard. Thompson readuce Voluntariul în avantaj, 12-15, min.8, dar clujenii revin și câștigă primul sfert cu 22-21.

U-BT se apără bine și la începutul sfertului doi și pune 6 puncte în fața adversarilor, 34-28, în min.5. Diferența crește la 11 puncte, după o aruncare de trei puncte reușită de Bircevic, în min.8 44-31 pentru U-BT la pauză!

Începutul sfertului trei aparține tot clujenilor, care conduc cu 49-35, în min.3, după o reușită spectaculoasă a lui Cate. Echipa din Voluntari echilibrează disputa și reușesc să se apropie la doar 6 puncte, 49-43, în min.5. Un nou forcing al clujenilor, și Karel Guzman duce scorul la 58-45, cu un minut înainte de finalul sfertului. Vasiliauskas reduce din diferență, iar sfertul se încheie cu 58-47 în favoarea echipei lui Mihai Silvășan.

Sfertul decisiv începe extrem de echilibrat, iar diferența dintre cele două echipe scade la 9 puncte în min.3, 62-53. Gotcher, în min.5, reduce diferența de pe tabelă la doar cinci puncte, 62-57. Disputa este extrem de interesantă, iar cei de la Voluntari se apropie la doar trei puncte, 71-68, cu un minut înainte de final! Jordan Taylor înscrie spectaculos de la semi-distanță, și duce pe U la cinci puncte avantaj, 73-68, cu 30 de secunde înainte de finalul partidei. Tensiune maximă și în teren, dar și pe băncile tehnice ale celor două echipe! Thompson face 73-70 din două aruncări libere. Taylor reface diferența de cinci puncte, tot după două ”libere”, 75-70, când mai sunt 17 secunde din meci. Tohătan înscrie trei puncte, și este 75-73! Mai sunt 10 secunde! Mendel înscrie cu două secunde înainte de final, și U-BT câștigă Supercupa României, cu 78-76!

Principalii marcatori: P.Richard, 15 puncte, Taylor, 13 puncte, Bircevic și Mendel, 11 puncte, de la U-BT Cluj, respectiv, Gotcher, 20 puncte, Thompson, 16 puncte, și Tohătan, 12 puncte, de la CSO Voluntari.