Baschetbalistele de la CS Universitatea Cluj-Napoca au obţinut prima victorie din acest campionat

CS Universitatea Cluj-Napoca a învins-o pe CSM Târgu Mureş cu scorul de 81-77 (12-34, 24-13, 21-15, 24-15), vineri, în deplasare, într-un meci din etapa a doua a Ligii Naţionale de baschet feminin.

”U” a avut un debut catastrofal de meci, iar după primele zece minute gazdele aveau un avans de 22 de puncte pe tabelă, Formaţia clujeană a recuperat pas cu pas şi a reuşit să întoarcă scorul în ultimele două minute ale jocului.

Pentru ”U” este prima victorie din acest sezon, în timp ce echipa mureşeană a suferit al doilea eşec.

Alexis Pomaika’i Pana a reuşit un triple-double pentru ”U”, cu 18 puncte, 10 recuperări, 10 pase decisive, iar Elisabeth Pavel a contribuit cu 20 de puncte şi 13 recuperări.

De la gazde s-au remarcat Dora Denisa Ardelean, 21 p, 9 rec, 3 pd, Sara Solyom, 18 p, 3 rec, 4 pd, Alexis Monique Cortez, 17 p, 8 rec, Georgiana Plăviţu, 12 p, 9 p