Baschet / ”U” Cluj, start lansat de campionat în Liga 1

”U” Cluj a câștigat cu 96-91 meciul disputat în Sala Sporturilor „Horia Demian”, cu BC CSU 2 Sibiu, contând pentru etapa a doua a Ligii întâi la baschet masculin. A fost însă nevoie de o repriză de 5 minute de prelungiri pentru ca elevii lui Florin Covaciu și Vlad Bota să își asigure cea de a doua victorie din tot atâtea meciuri jucate în această ediție de campionat. Scorul pe sferturi vorbește de la sine despre echilibrul din teren: 16-18, 25-25,24-21 și 16-17, iar succesul baschetbaliștilor clujeni a fost pecetluit de mini-repriza de prelungiri, încheiată cu 15-10. Căpitanul Mihnea Brie a fost, din nou, decisive, cu 42 de puncte marcate, aproape jumătate din „zestrea” echipei sale, urmat de Rareș Mihășan, cu 14 puncte, Ciprian Albu, cu 13, Tudor Văleanu, cu 9 puncte și respectiv Radu Bîrlean și Tudor Todea, cu câte 3 puncte reușite. În etapa a 3-a, Universitatea Cluj va întâlni, duminică, în deplasare, pe Universitatea Craiova.