Baschet / „U” BT Cluj, din victorie în victorie

„U” Banca Transilvania a încheiat en fanfare un nou turneu al Ligii Naționale de baschet masculine. Clujenii au ajuns la 20 de victorii consecutive, după ce au depășit-o, sâmbătă seară, pe CSM Miercurea Ciuc, cu 86-66. Jucătorii lui Duško Vujošević și Mihai Silvășan au confirmat calculele hârtiei, însă începutul meciului le-a aparținut gazdelor, care au câștigat primul „sfert” cu 17-10. ”Gruparea din județul Harghita a fost extrem de motivată în debutul partidei. Primele puncte au venit de la Vlad Corpodean, iar „U” Banca Transilvania și-a găsit cu greu ritmul. În plus, ciucanii au fost atenți la recuperările ofensive și s-au dublat perfect, pentru a îngreuna atacul clujenilor”, se arată pe site-ul oficial al Universității. Universitatea a întâlnit penultima formație din campionat, care a bifat doar două rezultate positive, înregistrând la Cluj-Napoca a 17-a înfrângere stagională. Din lotul lui Botond Laszlofy se evidențiază Miles Bowman, care înscrie 13.4 puncte pe meci. La capitolul români, principalul jucător este Vlad Corpodean, fost component al Universității Cluj. În actul secund, alb-negrii au copleșit defensiva adversarilor. Patrick Richard și-a făcut simțită prezența la finalizare, pe când Andrija Stipanović a adus puncte în spațiul de trei secunde. ”Cel mai bine este să joci acasă, dar nu am început meciul așa cum trebuia. Am întâmpinat probleme în prima repriză, dar apoi am jucat mai bine. Am fost mai agresivi. Poate că în primul sfert i-am subestimat pe cei de la Miercurea Ciuc, le-am permis aruncări ușoare. În repriza a doua am depus un efort și i-am depășit. Muncim din greu la antrenamente, însă până acum nu am obținut nimic. Din contra, am ratat Cupa României și nu am ajuns în grupele Champions League. Trebuie să fim umili și să muncim în continuare. Cu siguranță partidele viitoare vor fi mai grele”, a declarat Karlo Zganec, pe site-ul oficial al echipei clujene.  ”Cu siguranță a fost un meci alunecos, să spun așa. Puteam să scăpăm partida din propriile mâini. I-am subestimat pe ciucani și asta a fost o problemă. Au avut o formulă scundă, însă ne-am descurcat și i-am învins. Ne-a fost greu să jucăm și fără Donatas Tarolis, Ștefan Grasu sau Szabolcs Santa. Karlo a trebuit să joace minute mai multe, dar ne-am adaptat. Niciodată nu am câștigat atâtea meciuri la rând. Ar fi perfect să încheiem sezonul într-o asemenea notă”, a adăugat Justin Edwards. Cu 14 puncte, Adrija Stipanovic a fost principalul marcator al Universității în acest meci, secondat de Karlo Zganec (12), Karel Guzman (11) și Marquis Wright (11). În primul meci al turneului desfășurat în „BT Arena”, Universitatea a dispus de CSM Focșani cu 92-74, iar americanul Patrick Richard a fost principalul marcator al învingătorilor, cu 21 de puncte.