Baschet / Încălzire pentru FIBA Europe Cup

„U” Banca Transilvania Cluj continuă parcursul fără greșeală în Liga Națională de baschet masculin, echipa antrenată de Mihai Silvășan bifând, luni seară, a șasea victorie consecutivă. Cu americanii Patrick Richard și Kerron Johnson în zi de grație, autori a 24, respectiv 23 de puncte, clujenii s-a impus cu 81-74, pe „sferturi” 26-20, 15-24, 25-19, 15-11. ”Un meci greu, cu o echipă bună din Liga Națională. Am început foarte bine, după care am avut 5-7 minute de insconstanță atât pe faza de atac, cât și pe faza de aparare, ceea ce a făcut să pierdem avantajul de 12 puncte. Știam că este o echipă care se bazează mult pe aruncări de 3 puncte și am permis niște aruncări ușoare. În repriza a doua am arătat consistență în joc și am avut o apărare precisă, care ne-a adus victoria. Pentru noi urmează un meci foarte important. Vom face tot ce ține de noi să fim recuperați 100% și să reușim să învingem echipa din Bulgaria pentru a ne asigura încă de pe acum locul în faza următoare a FIBA Europe Cup”, a declarant Mihai Silvășan pe site-ul oficial al echipei. „U” Banca Transilvania Cluj conduce Grupa A, având 12 puncte, fiind urmată de CSM Oradea (10 puncte), SCM Craiova (9), CSU Sibiu (9), Steaua București (9), Dinamo București (8), SCM Timișoara (8) și BCM Pitești (7). Etapa viitoare, sâmbătă, 23 noiembrie, programează duelul dintre Steaua București și „U” Banca Transilvania Cluj, dar până atunci, baschetbaliștii clujeni se vor duela cu Balkan Botevgrad în FIBA Europe Cup. Partida contează pentru Grupa G a competiției în care mai evoluează, din partea României, CSM Oradea și CSU Sibiu, care fac parte din aceeași grupă. În acest moment, „U” BT Cluj ocupă locul secund în clasamentul grupei, cu 7 puncte, în vreme ce Balkan Botevgrad e ultima. Lideră e gruparea rusă Enisey Krasnoiarsk, iar pe trei se află suedezii de la Sodertalje. Mai departe se califică ocupantele primelor două locuri. Meciul Balkan Botevgrad – „U” Banca Transilvania Cluj se joacă în această seară, de la ora 19.