Atletism / Cluj-Napoca, gazda perfectă a Campionatului European pe echipe

România a retrogradat în Liga a II-a a Campionatelor Europene de atletism pe echipe, după ce s-a clasat pe locul 11 în Liga I la întrecerile desfăşurate sâmbătă şi duminică pe Cluj Arena. În perioada 19-20 iunie, Cluj-Napoca a fost, în premieră pentru România, gazda Campionatului European de Atletism pe Echipe Liga 1, eveniment la care au fost prezenți unii dintre cei mai buni atleți și atlete ale Europei. La competiție au participat 12 formații: Belarus, Belgia, Cehia, Elveția, Estonia, Finlanda, Grecia, Olanda, Suedia, Turcia, Norvegia și România.

România a acumulat 207 puncte, în timp ce Belgia, clasată pe 10, a încheiat 242 de puncte. Alături de România au mai retrogradat Irlanda, care nu s-a prezentat la competiţie, şi Estonia (12), cu 157 de puncte. Cehia a ocupat primul loc, cu 320,50 puncte, urmată de Belarus, 315 puncte, ambele promovând în Superligă. Olanda a fost a treia (300 puncte), Elveţia a încheiat pe patru (278), Turcia pe cinci (267), Suedia a şasea (263,50), Finlanda pe şapte (263), Grecia pe opt (255), iar Norvegia pe nouă (243). România a obţinut duminică trei victorii, prin Alin Alexandru Firfirică la aruncarea discului (62,38 m), Florentina Costina Iuşco la săritura în lungime (6,55 m), ambii calificaţi la JO de la Tokyo, şi Bianca Florentina Ghelber la aruncarea ciocanului (71,19 m). Daniela Stanciu, calificată şi ea la JO 2020, s-a clasat pe locul secund la săritura în înălţime, cu 1,92 m. Alexandru Mihăiţă Novac a fost al patrulea la aruncarea suliţei, cu 75,03 m. Ancuţa Bobocel s-a clasat pe şase în proba de 5.000 m (16:12.82). În proba de 3.000 m obstacole, Andrei Cristian Ştefana a ocupat locul 9 (8:57.70), la fel ca şi Ilie Alexandru Corneschi la 3.000 m (8:17.08) sau Andrei Răzvan Deliu la săritura cu prăjina (4,90 m). Pe 11 a încheiat Maria-Talida Sfârghiu la 1.500 m (4:27.78) şi Andreea Aapachiţe la aruncarea greutăţii (13,70 m). Gabriel Cristian Voicu a ocupat locul 12 la 800 m (1:51.02). Anamaria Nesteriuc a câştigat Finala B la 100 m garduri (13.07), Marina Andreea Baboi a ieşit învingătoare în Finala B la 200 m (23.62), ca şi ştafeta masculină de 4×400 m (Remus Andrei Niculiţă, Vlad Dulcescu, Mihai Sorin Dringo, Mihai Cristian Pîslaru – 3:07.28). Cosmin Ilie Dumitrache a fost al doilea în Finala B la 110 m garduri (14.06), Alin Ionuţ Anton a încheiat pe 5 Finala B la 200 m (21.70), iar ştafeta feminină de 4×400 m (Bianca-Georgiana Anton, Florina Ştefana, Larisa Paraschiva Talpiş, Adina Elena Cîrciogel) a încheiat pe ultimul loc, 6, Finala B (3:45.92). Alexandru Gheorghe Tache a ratat toate încercările la triplusalt.