„Alegerile prezidenţiale” din Transnistria au fost declarate valabile

Comisia Electorală Centrală din Transnistria, regiune separatistă din estul Republicii Moldova, a declarat valabile alegerile prezidenţiale nerecunoscute pe plan internaţional, care s-au desfăşurat duminică.

Comisia a anunţat desfăşurarea celui de-al doilea tur de scrutin la 25 decembrie, în care se vor confrunta Evgheni Şevciuk şi Anatoli Kaminski, potrivit ITAR-TASS. Instituţia a respins astfel cererea actualului lider separatist, Igor Smirnov, care a cerut invalidarea alegerilor.

Potrivit rezultatelor finale prezentate vineri, fostul şef al Sovietului Suprem (aşa-zisul legislativ) de la Tiraspol, Evgheni Şevciuk a obţinut aproximativ 38,5% din voturi, actual şef al Sovietului Suprem Anatoli Kaminski – 26,3%, iar Smirnov ceva mai puţin de 25% din numărul total de voturi. În aceste condiţii, Igor Smirnov, care a condus de 20 de ani Transnistria şi care la toate cele patru scrutine anterioare a cîştigat cursa electorală din primul tur, pierde orice şansă de a mai conduce regiunea separatistă.

Campania electorală din Transnistria a fost marcată de retragerea susţinerii Moscovei pentru Igor Smirnov şi apariţia mai multor informaţii compromiţătoare, mai ales în presa rusă, despre familia acestuia, învinuit de delapidări în proporţii deosebit de mari. Presa rusă a comentat că favoritul Moscovei în acest scrutin este Kaminski.

Autorităţile de la Chişinău, care la fel ca şi comunitatea internaţională nu recunosc alegerile din Transnistria, au evitat să comenteze deocamdată situaţia din regiune, dar premierul Vlad Filat a declarat că dialogul pentru identificarea unei soluţii pentru reglementarea conflictului va continua. Totuşi, Evgheni Şevciuk a declarat după alegeri că va opta pentru relaţii mai bune cu Chişinăul şi pentru anularea interdicţiilor de trecere a hotarului (ilegal n.red) dintre regiunea controlată de administraţia de la Tiraspol şi Republica Moldova. În prezent, cetăţenii Republicii Moldova trebuie să achite o taxă pentru a merge în Transnistria.

Pe de altă parte, mai mulţi experţi de la Chişinău consideră că indiferent de rezultatele aşa-ziselor alegeri prezidenţiale din zona de est a Republicii Moldova există puţine şanse ca acestea să influenţeze în mod pozitiv negocierile cu Chişinăul şi procesul de reglementare a conflictului transnistrean, deoarece regiunea este controlată de facto de Federaţia Rusă.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.