A câștigat în premieră Cupa Africii pe Națiuni

Naţionala de fotbal a Senegalului a câştigat în premieră Cupa Africii pe Naţiuni, competiţie găzduită de Camerun, după ce a învins Egiptul cu 4-2 la loviturile de departajare, duminică seară, în finala desfăşurată la Yaounde, în care scorul a fost ”alb” (0-0) după 90 de minute şi după prelungiri.

”Leii din Teranga” îşi trec în palmares primul lor titlu continental, după ce au pierdut finalele din 2002 şi 2019. Egiptul a ratat şansa de a cuceri al optulea titlu de campioană a Africii, dar rămâne deţinătoarea recordului de trofee continentale (1957, 1959, 1986, 1998, 2006, 2008, 2010). Sadio Mane, atacantul echipei Liverpool, a fost cel care a transformat lovitura de departajare decisivă, după ce Kalidou Koulibaly, Abdou Diallo şi Ahmadou Bamba Dieng transformaseră anterior. Mane şi-a răscumpărat astfel greşeala din minutul 7, când a ratat un penalty (a apărat Abou Gabal). Pentru egipteni, la care vedeta Mohamed Salah (Liverpool) nu a mai apucat să execute din punctul cu var, au punctat Zizo şi Marwan Hamdi. Bouna Sarr a ratat de la senegalezi (a apărat Abou Gabal), iar Mohamed Abdelmonem (bară) şi Mohanad Lasheen (a apărat Mendy) nu au reuşit să înscrie de la 11 metri, de la ”faraoni”. Senegalul a fost echipa mai bună în finală şi şi-a creat mai multe ocazii clare de gol, dar portarul egiptean Abou Gabal a avut evoluţie remarcabilă Ediţia precedentă a competiţiei fusese câştigată de Algeria, 1-0 în finala cu Senegalul. Gazda acestei ediţii, Camerunul, a obţinut locul al treilea, sâmbătă, după 5-3 la loviturile de departajare cu Burkina Faso. Titlul de golgheter a revenit atacantului camerunez Vincent Aboubakar, cu 8 goluri.