A 8 – a competiţie internaţională de exlibris şi grafică mică, Gdansk, iulie 2016

Premiul al 3 – lea pentru graficianul clujean Ovidiu Petca
Ovidiu Petca – numele vă este prea cunoscut pentru a mai insista asupra lui prin prisma activităţii artistice – ajunge la cel de a l 31 – a premiu internaţional, premii care atestă un singur lucru, calitatea actului artistic. Faptul că Ovidiu Petca este artistul  ale cărui lucrări sunt fascinante prin forţa pe careo emană, dar şi revelatoare prin modul original de tratare a temei. Şi tema competiţiei internaţionale de exlibris şi grafică mică de la Gadansk a fost să fie The Dreams of Neptun/Visele lui Neptun, zeul mărilor şi apelor, zeul marinarilor şi pescarilor, zeul simbol al oraşului Gdansk. Statuia zeului Neptun se află amplasată în Piaţa Mare din Gdansk, operă a sculptorului flamand Peter Husen.
Premiile puse în joc au vizat două categorii, tehnici tradiţionale, respectiv tehnici computerizate (digital art), numărul lucrărilor trimise fiind fără exagerare, impresionant.
Juriul – Bogumil Omieczynska (curator), prof. dr. Cezary Paszkowski  (Academia de Arte Frumoase Gdansk), Dariusz Synkowski (Academia de Arte Frumoase Gdansk, Martin Baeyens – nu a avut deloc o misiune uşoară, ceva firesc pentru o competiţie de aşa anvergură internaţională. La care au participat cu lucrări graficieni din Polonia, Belarus, China, Egipt, Japonia, Rusia, Turcia, Bulgaria, Ucraina, Marea Britanie, Argentina, Italia, Azerbaidjan, Germania, Spania, Ungaria, Mexic, Serbia, Austria, Slovenia, Lituania, Estonia, Grecia, …). România a fost reprezentată de nu mai puţin de 21 de graficieni (Ciprian Ciuclea, Alexandra Deac, Adriana Lucaciu, Corina nani, Adina Oltean, Mariana Şerban, Marian Truţulescu, Dumitru Horea Ungur, Sergiu Mihai Zegrean, Fabian Emoke, …)
Ovidiu Petca se află la cel de al 31 – lea premiu internaţional (nu trebuie uitate nici cele 25 de premii naţionale), obţinut cu lucrarea The Polish Collage IV (2016), în cadrul categoriei tehnici computerizate.
Competiţia internaţională de exlibris şi grafică mică se află la cea de a 8 – a ediţie. Între temele competiţiei s-au aflat de-a lungul timpului, ‘200 de ani de la naşterea lui Vincent Fileds’ (2007), ‘Gdansk Lions’ (2008), ‘The Spirit of Gdansk. Architecture’ (2009), ‘Om – Pământ – Spaţiu’ (2011), ‘Sport’ (2012), …, teme interesante, ilustrative pentru spiritul oraşului Gdansk.
Ovidiu Petca are parte, ca orice artist care se respectă şi este respectat, de o vară plină. În cursul lunii august, va fi prezent la Bienala de grafică de la Douro, Portugalia, în calitate de curator, nominalizare care ne şi îl cinsteşte.
Demostene   ŞOFRON

expl foto : ‘The Polish Collage IV’ (digital art)

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.