“Europa nu duce bătălia potrivită” în ceea ce priveşte disciplina bugetară

L’Express

Adoptarea de către cele 25 de ţări europene a unui nou pact privind disciplina bugetară nu va rezolva criza din zona euro, afirmă Henri Sterdyniak, economist la Observatorul Francez pentru Conjuncturi Economice (OFCE).

Noul pact pentru la stabilitate, coordonare şi guvernanţă în uniunea economică şi monetară, semnat de douăzeci şi cinci de ţări, dar respins de Marea Britanie şi Cehia, a fost negociat timp de cîteva săptămîni la presiunea Germaniei. Scopul lui este consolidarea disciplinei bugetare în ţările din zona euro. În fruntea măsurilor se află impunerea înscrierii în legislaţiile naţionale a aşa – numitei “reguli de aur” privind menţinerea unui echilibru financiar.

Adoptarea noilor măsuri nu era “nici esenţială, nici utilă”. “Exista deja un astfel de dispozitiv numit “Pactul de stabilitate şi de creştere”, inclus în tratatul de la Maastricht, intrat în vigoare în 1993, apoi reluat în tratatul de la Lisabona din 2007. Prin acest pact, ţările din zona euro se angajau să-şi coordoneze politicile bugetare naţionale pentru a evita apariţia deficitelor excesive”, afirmă economistul. “Dată fiind actuala situaţie economică, acest pact nu a fost niciodată respectat de niciunul din semnatari. Datoriile şi deficitele au continuat să crească puternic. Acordarea unei forţe juridice mai mari acestei reguli privind menţinerea echilibrului financiar nu este eficientă. Cine o va respecta? Nu se poate impune o regulă atît de rigidă. În plus, nu are nicio bază economică. Astăzi, ţările europene readuc în discuţie disciplina bugetară, dar nu duc bătălia potrivită. Prin aceste politici de austeritate, impozitele cresc şi creşterea scade.

“Problema este că nu avem nicio strategie de creştere. Pentru soluţionarea crizei, este absolut necesar să se stimuleze creşterea şi ocuparea deplină a forţei de muncă. Să ne amintim cîteva cifre: în 2011, deficitul din zona euro era de 4% din PIB, în SUA, 10%, în Marea Britanie, 9,5% şi în Japonia, 9%. Se observă că în zona euro nu este un deficit public excesiv. Deci, strategia ţărilor europene nu este bună, trebuie aplicată o politică de relansare a creşterii şi investiţiilor. Ţările din sud trebuie reindustrializate. Problema zonei euro este, de fapt, existenţa a două categorii de ţări, cele care sînt prea competitive, după modelul Germaniei, Finlandei sau chiar Olandei. Ele au excedente excesive în detrimentul ţărilor din sud, precum Spania, Portugalia, Italia, care sînt în mare dificultate. Germania are o competitivitate prea puternică. Ea trebuie să mărească salariile şi să renunţe la neomercantilism. Dacă Germania vrea excedente, ea trebuie să le investească în ţările din Europa de Sud. Ea nu poate să spună “vreau excedente şi nu vreau să împrumut ţările aflate în dificultate”. Este puţin incoerent. Zona euro s-a confruntat de la început cu un obstacol de netrecut, acela al datoriilor publice negarantate de Banca Centrală Europeană (BCE), spre deosebire de Rezerva federală a Statelor Unite (FED). Prin acest tratat, vrînd să reducă deficitele, Europa vrea să liniştească pieţele financiare, dar acest lucru ne afundă în criză. Singura soluţie este ca BCE să garanteze datoriile publice ale tuturor ţărilor din zona euro”.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.