Deficit de peste 3,4 miliarde euro al contului balanţei de plăţi

În primele cinci luni din acest an, contul curent al balanţei de plăţi a înregistrat un deficit de 3,401 miliarde de euro, în creştere cu 32,6% comparativ cu cel din perioada similară a anului trecut, în timp ce datoria externă totală s-a majorat cu 4.109 milioane euro

Datele Băncii Naţionale a României (BNR) arată că, în structură, balanţa bunurilor a consemnat un deficit mai mare cu 1,476 miliarde de euro, balanţa serviciilor a avut un excedent mai mare cu 116 milioane euro, balanţa veniturilor primare a înregistrat un deficit mai mic cu 778 milioane euro, iar balanţa veniturilor secundare a înregistrat un excedent mai mic cu 255 milioane euro.
În perioada ianuarie – mai, datoria externă totală a crescut cu 4.109 milioane euro. În structură, datoria externă pe termen lung a însumat 69,455 miliarde de euro la sfârşitul lunii mai (67,1% din totalul datoriei externe), în creştere cu 2,2% faţă de începutul acestui an; datoria externă pe termen scurt a înregistrat nivelul de 34,071 miliarde de euro (32,9% din totalul datoriei externe), în creştere cu 8,3% faţă de ultima lună din 2018.
Rata serviciului datoriei externe pe termen lung a fost de 19,5%, comparativ cu 21,2% anul trecut. Gradul de acoperire a importurilor de bunuri şi servicii a fost de 4,6 luni, în comparaţie cu 4,9 luni la 31 decembrie 2018. Gradul de acoperire a datoriei externe pe termen scurt, calculată la valoarea reziduală, cu rezervele valutare la BNR la 31 mai 2019 a fost de 72,6%, comparativ cu 74,3% la 31 decembrie 2018.

S-au diminuat investiţiile străine directe

Investiţiile străine directe au scăzut, în primele cinci luni din 2019, cu circa 10,2% faţă de perioada similară din 2018, la 1,491 miliarde de euro. Investiţiile directe ale nerezidenţilor au însumat 1,491 miliarde de euro (comparativ cu 1,660 miliarde de euro în aceeaşi perioadă din 2018), din care participaţiile la capital (inclusiv profitul reinvestit net estimat) au însumat 1,476 miliarde de euro, iar creditele intragrup au fost de 15 milioane euro.
Numărul firmelor cu capital străin nou înfiinţate a scăzut cu 6,61%, comparativ cu perioada similară a anului anterior, la 480 de unităţi. Conform datelor Oficiului Naţional al Registrului Comerţului, cele 480 de societăţi noi aveau un capital social subscris de 1,6 milioane dolari.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.