Ziua Recoltei cu multă muzică la Gherla

DSC_0006La sfrşitul săpămînii trecute la Gherla toate drumurile au dus spre piaţa agroalimentară. Prin grija Primăriei în ultima perioadă acest spaţiu a fost pus la punct, fiind schimbat pavajul (o realizare deosebită, felicitări edililor!), iar zilele următoare se vor procura mese noi pentru comercianţi, la fel o noutate pentru populaţia oraşului.

Chiar în weekendul trecut, într-un cadru sărbătoresc, piperat din plin de muzică şi bună dispoziţie s-a inaugurat piaţa modernizată, un bun prilej de a organiza şi Ziua Recoltei, tradiţionala sărbătoare tomnatică a gherlenilor, marcată în prezenţa primarului ing. Marius Sabo şi a viceprimarului Ioan Neselean. Încă de la primele ore ale dimineţii piaţa s-a umplut cu vînzători şi cumpărători, nerămînînd nici un metru pătrat fără marfă. Un belşug de legume şi fructe, dar şi cu miros de grătar şi mititei( aşa se obişnuieşte la Gherla, şi este un lucru bun). Au venit cu cele mai proaspete zarzavaturi şi fructe harnicii legumicultori şi pomicultori din Jucu, Mintiu Gherlii, Cireşoaia(Bistriţa Năsăud), dar nu au lipsit nici comercianţii olteni.Administraţia pieţii a fost la înălţimea aşteptărilor, oferind condiţii bune de prezentare a mărfurilor.

Doar…mustul a lipsit, din păcate în acest an gusturile oamenilor nu au mai fost satisfăcute. Struguri, însă, au fost din toate soiurile se găseau pe toate mesele, lumea i-a şi gustat din plin. Berea a curs din belşug, mesele din vecinătatea scenei fiind ocupate de gherlenii dornici de un picnic cum a fost pe vremuri. La staţia de amplificare s-a auzit la distanţă mare evoluţia apreciatei interprete de muzică populară Angela Rusu, a tinerelor speranţe ale mişcării artistice locale (ambele s-au format în cadrul Grupului folcloric „Zestrea” din localitate) Larisa Bal şi Andrea Tomşa. Au mai cîntat Claudia Bal,Tiberiu Covaci, Vlad Lazăr, Claudiu Moldovan, şi nu în ultimul rînd, Balla Gyuszi, o voce plăcută , aplaudată la scenă deschisă. Marinel Ghemant ne-a oferit şi de această dată un program de mare virtuozitate . Toţi aceşti solişti au fost acompaniaţi de tarafurile „Ceteraşii din Gherla” condus de Gabi Bunea şi „Siminicul”dirijat de maestrul Siminic Bob.Muzică în ton cu roadele toamnei şi a veseliei ce a cuprins tot spaţiul pieţii de pe strada Trandafirilor( asfaltată tot în această perioadă).Prezentatorul reprezentaţiei a fost şi în acest an Constantin Istici.

Ziua Recoltei de la Gherla a fost onorată de senatorul Marius Nicoară şi deputatul Radu Zlati, cei doi oaspeţi dialogînd cu cei prezenţi despre cele mai actuale probleme edilitar-sociale ale populaţiei. A fost o zi splendidă, specifică anotimpului frumos în care ne găsim.Cu greu s-a hotărît lumea să plece acasă, atît de memorabilă a fost această întîlnire de suflet cu bogăţiile toamnei.

SZEKELY Csaba

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.