Victorie italiană pentru „U” Cluj, care a urcat temporar pe loc de play-off

Formația antrenată de Costel Enache a învins liderul clasamentului Ligii a 2-a de fotbal și a urcat temporar pe poziția a treia, iar etapa viitoare stă, întrucât Turris Turnu Măgurele s-a retras din campionat. Așa se face că în ultimul joc al sezonului regulat, Universitatea joacă, pe teren propriu, cu Petrolul Ploiești. La finalul etapei, „U” se poate regăsi, din nou, în afara locurilor de play-off dacă următoarele echipe își câștigă partidele: Farul Constanța, ACS Viitorul Tg. Jiu, Rapid București, Dunărea Călărași sau AFK Miercurea Ciuc, ultimele două urmând să se întâlnească în meci direct.

Cu moralul zdruncinat după ce Comisia de Etică și Disciplină din cadrul Federației Române de Fotbal a deci ca partida cu Farul Constanța, contând pentru etapa a 10-a din cadrul Ligii a 2-a de fotbal să fie omologată la „masa verde”, cu scorul de 3-0 în favoarea „marinarilor”, Universitatea Cluj a întâlnit, vineri seară, pe teren propriu, liderul clasamentului, „U” Craiova 1948, în cel de-al doilea meci din cadrul etapei a 19-a, antepenultima a sezonului regulat. În primul joc, disputat joi, Concordia Chiajna și Petrolul Ploiești au terminat nedecis, scor 0-0. Universitatea a început promițător anul, cu trei victorii la rând, din care două în campionat, 2-1 cu ACS Viitorul Tg. Jiu în deplasare și 2-1 cu CSM Slatina, revenind astfel în lupta pentru locurile de play-off. Costel Enache nu a putut conta împotriva oltenilor pe căpitanul Srdjan Luchin, suspendat. ”U” a început meciul în formula Muțiu – Dican, Telcean, Taub – D. Acka, I. Filip (cpt.) – Meșter, Golan, Ribeiro, Pârvulescu – Gavra. De partea cealaltă, ”U” Craiova 1948 părea echipa care se va desprinde în fruntea Ligii a II-a la începutul sezonului, însă rezultatele ulterioare au echilibrat situația în clasament. Oltenii au început 2021 cu scor alb la Chiajna și au fost învinși pe „Ion Oblemenco” cu 1-2 de CS Mioveni în ultima rundă. Din punct de vedere al golaverajului, Craiova lui Adrian Mititelu are al doilea cel mai bun atac. În sezonul trecut, Universitatea Cluj și „U” Craiova 1948 s-au aflat față în față în șaisprezecimile Cupei României. „Studenții” se impuneau cu 3-2 pe „Ion Oblemenco”, după ce au revenit de la 2-0. Ambele goluri ale gazdelor erau reușite de Claudio Bălan. Pentru „Șepcile Roșii” punctau Tudor Telcean și Rafa Miranda cu o dublă. Universitatea s-a impus și de data aceasta, cu 1-0, printr-un gol marcat de Pop, în minutul 70. Acesta a intrat pe teren în minutul 63, în locul israelianului Golan. Prima repriză a fost una săracă în faze de poartă, ocaziile lipsind cu desăvârșire. „U” Craiova a dominat repriza teritorial, având o posesie mai bună a mingii, respective 55%. Clujenii nu au avut nici un șut pe spațiul porții adverse. Înainte de meci, jucătorii Universității au ieșit cu un banner dedicat Peluzei Șepcile Roșii, cu mesajul: ”Împreună suntem U”.

Celelalte jocuri ale etapei a 19-a au loc sâmbătă și duminică. Etapa viitoare, Universitatea Cluj stă, întrucât Turris Turnu Măgurele s-a retras din campionat. În ultimul meci al sezonului regulat, Universitatea Cluj va juca pe teren propriu cu Petrolul Ploiești. Partida este programată sâmbătă, 27 martie, de la ora 11. Dealtfel, potrivit regulamentului, toate partidele din ultima etapă a sezonului regulat se joacă în aceeași zi și de la aceeași oră.