UNIVERSITATE DE VARĂ sub egida AEGEE CLUJ-Napoca

În perioada 1-15 august, în Cluj-Napoca şi în alte oraşe din Transilvania se va desfăşura o universitate de vară organizată de Asociaţia Studenţilor Europeni, AEGEE Cluj-Napoca. Evenimentul a fost intitulat „Transylvania Beyond Its City Walls” – Travelling Summer University şi va avea aproximativ 40 de participanţi străini din toată Europa. Timp de două săptămîni, tinerii vor descoperi atît latura urbană a Transilvaniei, cît şi atmosfera rurală şi traiul de la ţară. Scopul evenimentul este schimbul cultural, adică promovarea culturii şi tradiţiilor româneşti, pe de o parte, şi oferirea unui context în care tineri din ţări diferite să-şi poată prezenta propria cultură, pe de altă parte.

Traseul grupului prin Transilvania include următoarele localităţi: Cluj-Napoca, Turda (Salina Turda şi Cheile Turzii), Tîrgu Mureş, Reghin, Daneş, Sighişoara, Saschiz, Braşov, Sibiu, Alba Iulia. Programul evenimentului va cuprinde ateliere şi cursuri de cultură şi limbă, ateliere de agricultură ecologică şi vizite la ferme şi gospodării româneşti, excursii montane (Bîlea, Cascada 7 Scări), precum şi vizitarea unor obiective culturale deosebite: Muzeul Astra din Sibiu, Castelul Bran, Castelul Peleş, Cetatea Rupea, Cetatea Rîşnov. În ceea ce priveşte activităţile sociale, participanţii vor avea parte de diverse petreceri tematice, cum ar fi Dracula Party, iar cea mai specială seară va fi cu siguranţă European Night. Aceasta din urmă reprezintă o tradiţie a întregii organizaţii europene, fiecare eveniment AEGEE cuprinzînd un European Night. Pentru această seară, participanţii aduc mîncăruri şi băuturi specifice ţărilor lor de provenienţă şi pregătesc dansuri sau momente artistice care să prezinte o parte din tradiţiile lor.

AEGEE Cluj-Napoca a fost înfiinţată în anul 1991, organizînd universităţi de vară în fiecare an, începînd din 1999. Printre proiectele organizaţiei studenţeşti se numără şi European Language Day, Culture Action Day, Employment Action Days, Leadership Summer School, Human Resources European School şi altele. Asociaţia este deschisă oricărui student, indiferent de facultate sau universitate.

AEGEE Europe, asociaţia mamă de care aparţine AEGEE Cluj-Napoca, a fost înfiinţată în 1985, la Paris, şi este cea mai mare asociaţie studenţească interdisciplinară din Europa, avînd peste 13,000 de membri, în peste 200 de oraşe din 40 de ţări europene. Scopul principal al asociaţiei este de a promova o Europă unită, liberă de prejudecăţi şi graniţe de orice fel, în care o societate deschisă, tolerantă şi democratică să se poată dezvolta şi în care educaţia şi susţinerea drepturilor omului să fie îmbunătăţite.

Proiectul Summer University a fost iniţiat în 1988 şi este cel mai popular şi reuşit proiect al organizaţiei. Anual, în aproximativ 100 de locuri din Europa, grupuri multiculturale de 20-40 de tineri participă la programe interactive, cu accent pe călătorii, limbi străine, activităţi în natură, activităţi artistice sau sportive. Fiecare universitate de vară este o experienţă unică, o adevărată aventură într-o ţară necunoscută, o expunere la o cultură diferită. Prin acest proiect, AEGEE Europe susţine mobilitatea studenţilor, încurajîndu-i să depăşească graniţele geografice, să-şi deschidă minţile şi să atingă un nivel mai ridicat de înţelegere interculturală – a transmis, pentru FĂCLIA de Cluj,  AEGEE Cluj-Napoca.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.