Unirea Dej, punct muncit cu Dinamo Bucureşti

Fotbaliştii de la Unirea Dej au încurcat serios lupta pentru ocuparea unui loc ce permite disputarea  unui joc de baraj în vederea promovării în Superligă, după ce a terminat la egalitate, scor 0-0, pe Arcul de Triumf, cu Dinamo București. Oaspeţii au dovedit din nou  că în play-off sunt imbatabili în deplasare, obţinând a treia remiză, după ce le de la Buzău și Iaşi

Elevii antrenorului Dragoş Militaru puteau chiar câştiga partida, dacă valorificau ocaziile bune avute la poarta bosniacului Dujmovici. În minutul 15, bomba de la 30 de metri a lui Cocian a trecut milimetric ăe lângă buturile dinamoviste, Tot Cocian, în minutul 27, a șutat slab de la câțiva metri de poartă. În partea a doua, în minutul 68, la cea mai reuşită fază de atac a grupării de pe Someş, Angelo Cocian a șutat violent din careu, dar  mingea a trecut peste poartă. De asemenea, în minutul 82 nou intratul Fulga a ratat golul, trimițând pe lângă poartă din cinci metri! Bucureştenii s-au întrecut și ei în ratări, campion fiind francezul Ghezali.

Din păcate meciul a avut şi câteva  momente neplăcute, în  minutul 85, când a avut loc o altercaţie între cele două bănci tehnice, arbitrul împărţind cartonaşe galbene  şi roşii antrenorilor şi rezervelor dinamoviste.

Formaţia aliniată de Unirea: Railean – Gâţ, D. Pop, Chira, Maftei – Ad. Pop, Al. Militaru (50 Fulga), Matiş (61 Cătinean), Cocian – Al. Pop, Fl. Blaj (77 Burdeţ). Antrenor: Dragoş Militaru.

Dinamo a ajuns la patru meciuri consecutive fără victorie (două victorii, două egaluri), și a ratat şansa de se apropia de al doilea loc direct de promovare.

Formația din Dej este pe ultimul loc în play-off-ul Ligii a II, cu 36 de puncte.