Un clujean se află în topul celor mai buni șahiști români

Bogdan-Daniel Deac, la seniori, şi Irina Bulmaga, la senioare, sunt cei mai buni şahişti români ai anului 2020. Consiliul Director al Federației Române de Șah a decis, analizând propunerea Colegiului Central de Antrenori, alcătuirea unor clasamente separate pentru cei mai buni 10 seniori, 10 senioare,10 juniori şi 10 junioare. Bogdan-Daniel Deac este legitimat la CS Politehnica Iaşi, iar Irina Bulmaga, la CSM Iaşi 2020. La juniori, pe primul loc se află David Gavrilescu (CS Comunal Ghiroda şi Giarmata Vii), iar la junioare, Ema Obadă (CSM Iaşi 2020). În topul celor mai buni junior ai anului se află și clujeanul Mircea Țălu, legitimat la CSS Viitorul Cluj-Napoca. Acesta ocupă locul al patrulea.

Cei mai buni 10 seniori în anul 2020

  1. Deac Bogdan-Daniel Deac (CS Politehnica Iaşi)
    2. Lupulescu Constantin (CS Comunal Ghiroda şi Giarmata Vii)
    3. Istrăţescu Andrei (CS Studenţesc Medicina Timişoara)
    4. Nanu Costica-Ciprian (CS Studenţesc Medicina Timişoara)
    5. Miron Lucian-Costin (CSU Universitatea de Vest Timişoara)
    6. Pârligras Mircea-Emilian (CS Comunal Ghiroda şi Giarmata Vii)
    7. Manolache Marius (CS Studenţesc Medicina Timişoara)
    8, Jianu Vlad-Cristian (CS Comunal Ghiroda şi Giarmata Vii)
    9. Chirilă Ioan-Cristian (Clubul de Şah al Municipiului Baia Mare)
    10. Nevednichy Vladislav (CS Politehnica Iaşi)

    Cele mai bune 10 senioare
    1. Irina Bulmaga (CSM Iaşi 2020)
    2. Elena-Luminiţa Cosma (CS Studenţesc Medicina Timişoara)
    3. Mihaela Sandu (CS Studenţesc Medicina Timişoara)
    4. Alina L’Ami (CSM Iaşi 2020)
    5. Irina Luiza Marin (Clubul Central de Şah Bucureşti)
    6. Andreea-Marioara Cosman (CSU Universitatea de Vest Timişoara)
    7. Angela Dragomirescu (CS Studenţesc Medicina Timişoara)
    8. Silvia-Raluca Sgîrcea (CS Universitar „A.S.E.” Bucureşti)
    9. Corina-Isabela Peptan (CSM Bucureşti)
    10. Carmen Voicu-Jagodzinsky (ACS Arnia Chess IT)

    Lista celor mai buni 10 juniori
    1. David Gavrilescu (CS Comunal Ghiroda şi Giarmata Vii)
    2. Mihnea Costachi (CSM Unirea Alba Iulia)
    3-4. Filip Magold (CS Dinamo Bucureşti)
    3-4. Mircea Ţălu (CSS Viitorul Cluj-Napoca)
    5. Andrei Negrean (Clubul Central de Şah Bucureşti)
    6. Teodor-Cosmin Nedelcu (SCM Gloria Buzau)
    7. George Stoleriu (CS Politehnica Iaşi)
    8. George Ileană (CS Tinerii Maeştri Bucureşti)
    9. Samuel Timotei Ghimpu (ACS Smart Galaţi)
    10. Dragoş-Andrei Antonică (Clubul de Şah Diana Galaţi)

    Cele mai bune 10 junioare
    1. Ema Obadă (CSM Iaşi 2020)
    2. Alessia-Mihaela Ciolacu (Clubul Central de Şah Bucureşti)
    3-4. Miruna-Daria Lehaci (CSM Iaşi 2020)
    3-4. Lia-Alexandra Maria (CS Dinamo Bucureşti)
    5. Mălina- Andreea Aciu (LPS Satu Mare)
    6. Denisa-Andreea Bucur (CS Dinamo Bucureşti)
    7. Pelin Ana-Maria (CS Dinamo Bucureşti)
    8. Andreea-Cristina Năstase (Clubul Central de Şah Bucureşti)
    9. Maria-Alexandra Ciocan (CS Universitar „A.S.E.” Bucureşti)
    10. Andreea-Briana Stanciu (ACS Arnia Chess IT)

Recomandat pentru dvs.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Sari la conținut