„U” Olimpia Cluj își continuă drumul spre al 11-lea titlu de campioană

Echipa antrenată de Iulian Szekely joacă în Cupa României, pe 28 aprilie, cu Academia de Fotbal Măgura, în „optimile” de finală ale competiției.

Liga 1 de fotbal feminin și-a consumat, la finele săptămânii trecute, meciurile etapei a 4-a din play-off și play-out, iar derby-ul rundei s-a jucat la Becicherecu Mic, între Fortuna și campioana en titre “U” Olimpia Cluj – Napoca. Ioana Bălăceanu a deschis scorul pentru clujence în minutul 23, cu un șut superb din afara careului, după un început de meci dominat de echipa oaspete. Tabela a rămas neschimbată până în minutul 85, când Adina Borodi a pasat excelent în fața porții, iar Mihaela Ciolacu a mărit avantajul liderului la zi din play-off. Fortuna Becicherecu Mic a redus din diferență pe final de meci, când Cosmina Dușa, jucătoare care s-a lansat în fotbalul mare chiar la Cluj-Napoca, a transformat un penalty în prelungiri, când zarurile erau deja aruncate. Liderul Universitatea Olimpia Cluj a obținut a 14-a victorie în actuala ediție a campionatului și a treia din play-off, menținându-se la 11 puncte distanță față de locul 2, ocupat în prezent de Piroș Security Arad. Fortuna Becicherecu Mic se află la a doua înfrângere din play-off, după cea din prima etapă cu Piroș Security Arad (scor 2-3). Echipa condusă de Florin Pădurean rămâne cu 29 de puncte în clasament și coboară pe locul 3. Etapa viitoare, pe 9 mari, „U” Olimpia Cluj întâlnește, pe teren propriu, la Baza Sportivă „Iclod”, pe Vasas Femina Odorhei, dar până atunci, echipa antrenată de Iulian Szekely joacă în Cupa României, pe 28 aprilie, cu Academia de Fotbal Măgura, în „optimile” de finală ale competiției. Piroș Security Arad s-a impus cu 2-1 în duelul de pe teren propriu cu Universitatea Galați, echipă care nu a câștigat până acum niciun meci în play-off. Arădencele au acumulat 32 de puncte și ocupă poziția secundă în clasament. Heniu Prundu Bârgăului a bifat al patrulea succes în play-off, scor 2-0, în deplasare, cu Vasas Femina Odorhei. Ambele goluri ale Heniului au fost semnate de Paula Mădălina Boroș. Vasas Femina Odorhei a beneficiat de o lovitură de la 11 metri în minutul 27, dar Szidonia Salamon a apărat. Grație victoriei de la Odorheiu Secuiesc, Heniu Prundu Bârgăului a egalat-o la puncte pe Fortuna Becicherecu Mic, dar se află în continuare pe locul 4, având un golaveraj inferior. În play-out, Fair Play București și-a mai trecut în cont o victorie, a patra în tot atâtea meciuri jucate, scor 4-1 contra echipei Selena SN Constanța. Pentru aceasta din urmă a fost prima înfrângere în play-out, după două remize și o victorie. În urma victoriei, bucureștencele au urcat pe prima poziție a clasamentului, în timp ce Carmen București a coborât pe locul 3, după ce a suferit o nouă înfrângere, scor 1-5 în deplasare cu Universitatea Alexandria. ACS Fotbal Feminin Baia Mare a bifat prima victorie în play-out, scor 1-0 pe teren propriu contra celor de la Banat Girls. În ierarhia din play-out au mai avut loc următoarele modificări: Universitatea Alexandria a urcat pe locul 2, în timp ce Baia Mare se află acum pe a treia treaptă a podiumului.

Rezultatele din play-off

Fortuna Becicherecu Mic – Universitatea Olimpia Cluj 1-2
Au marcat: Cosmina Dușa (90+3) / Ioana Bălăceanu (25), Mihaela Ciolacu (85)

Piroș Security Arad – Universitatea Galați 2-1
Au marcat: Melisa Olariu (8), Nazlican Parlak (63) / Monica Bențoiu (84)

Vasas Femina Odorheiu Secuiesc – Heniu Prundu Bârgăului 0-2
A marcat: Paula Mădălina Boroș (25 – penalty, 48)

Rezultatele din play-out

Universitatea Alexandria – Carmen București 5-1
Au marcat: Andreea Diță, Cristina Tudorache, Elena Frîncu, Iulia Săvescu 2 / Cristina Sandu

ACS Fotbal Feminin Baia Mare – Banat Girls 1-0
A marcat: Andreea Indrecan (66)

Asociația Fotbal Club Fair Play București – Selena ȘN Constanța 4-1
Au marcat: Daniela Preda (49), Iustina Rezeanu (53), Valentina Petre (81, 90) / Niculina Vălimăreanu