U Cluj trece de Botoșani și e la o singură victorie de play-off!

U Cluj este la un singur pas de o calificare extraordinară în play-off-ul SuperLigii, după victoria de duminică de pe Cluj Arena contra celor de la FC Botoșani. ”Alb-negrii” s-au impus cu 1-0 în fața ”lanternei roșii” a campionatului, grație reușitei lui Popa din minutul 21. Echipa lui Ioan Ovidiu Sabău mai are de jucat un meci din sezonul regulat, cu FC Voluntari în deplasare, iar victoria i-ar asigura calificarea sigură în ultima fază a campionatului. Orice punct pierdut în meciul de la Voluntari ar complica teribil situația Universității, clasarea în play-off depinzând de jocul rezultatelor contracandidatelor sale, în special Hermannstadt, UTA și Sepsi!

U Cluj: Gorcea – Chipciu, Masoreo, Thalisson, Roger – Pănoiu, Bic, Simion – Roguljic, Nistor – Popa
Rezerve: Iliev, Oancea, Pițian, Mitrea, Chinteș, Grobry, Fossati, Rus, Gheorghe, Ilie, Anselmo, Chirilă

FC Botoșani: Kukic – Dimitrov, Șeroni, Celea, Țigănașu – Mouadib, Filip, Petro – Kaprof, Mitrov, Margiotta
Rezerve: Ducan, Dican, Florescu, Creț, Sadiku, Ferreira, Glgiro, L.Fulop, Lopez, Ofosu

Prima ocazie de gol aparține oaspeților, în min.5, dar Gorcea a reținut reluarea din unghi a lui Țigănașu. Atacantul moldovenilor își încearcă iar șansa cu un șut din fara careului, în min.16, dar portarul clujenilor e atent și reține fără probleme. GOOOOOOOOL U Cluj! POPA înscrie din mijlocul careului, în min.21, după o pasă excelentă venită de la Bic de pe partea stângă! 1-0! Gorcea intervine salvator, în min.24, la reluarea cu capul din careul mic a lui Mouadib! Jocul este foarte fragmentat și presărat cu multe intervenții tari, la limita regulamentului, a jucătorilor ambelor formații.Prima repriză va fi prelungită cu cel puțin trei minute. Pauză pe Cluj Arena. 52-48 la sută raportul posesiei balonului în favoarea alb-negrilor. La acest scor, U Cluj revine pe locul 6 în SuperLigă!

Dispută echilibrată după primul sfert de oră al reprizei secunde. Clujenii sunt prudenți și joacă la păstrarea rezultatului existent pe tabela de marcaj. Triplă schimbare făcută de Ioan Ovidiu Sabău, în min.60: au intrat Fossati, Anselmo și Rus , au ieșit Simion, Pănoiu și Roguljic. Iese și Nistor, în min.71, înlocuit de Doukoure. Ocazie uriașă de gol irosită de Popa, în min.82! Atacantul cluenilor a trimis o bombă de la 12 metri, dar mingea a șters transversala porții lui Kukic. Vali Gheorghe îl înlocuiește pe Popa, în min.83. Trei minute de prelungire pentru această partidă.

Programul ultimei etape

Liga Profesionistă de Fotbal a anunțat, duminică, programul complet al etapei a 30-a din sezonul regulat al Superligii. LPF a programat vineri, 8 martie, 5 meciuri. Toate se vor juca de la aceeași oră, având în vedere implicările pentru stabilirea clasamentului final. CFR Cluj și U Cluj vor juca și ele vineri, cu Hermannstadt, respectiv FC Voluntari. Final de meci! Victorie uriașă pentru ”Șepcile roșii”!

Vineri, 8 martie, ora 20:00