U Cluj învinsă de FC Voluntari pe Cluj Arena, după un meci dezamăgitor făcut de ”Șepcile roșii”!

U Cluj nu mai pierduse în SuperLigă din luna septembrie, și până la meciul cu Voluntari strânsese trei victorii și trei rezultate de egalitate. Iată însă că, duminică, atunci când toată lumea se aștepta ca Universitatea să urce pe loc de play-off, elevii lui Ioan Ovidiu Sabău au pierdut surprinzător pe teren propriu, după un joc lamentabil. U Cluj a avut un start perfect de meci, reușind să înscrie încă din minutul 12, prin Ianis Stoica, dar oaspeții au revenit pe tabelă, egalând prin Nemec pe finalul primei reprize. Mai mult, Dumiter și-a dus echipa în avantaj, în min.61, la doar câteva secunde după ce fusese introdus pe teren! Clujenii n-au mai avut putința de a reveni în meci, mai mult au fost la un pas să încaseze și al treilea gol, după ce același Dumiter a ratat o lovitură de la 11 m în prelungirile partidei!

U Cluj: Iliev – Peteleu, Miron, Mitrea, Chipciu – Cîmpanu, Bic, K. Doukoure, V. Gheorghe – I. Stoica, D. Nistor

FC Voluntari: J. Fernandez – Ricardinho, Matricardi, Armaș, Boboc – Crepulja – Carnat, M. Răduț, Rață, R. Popescu – Nemec

5.378 de spectatori pe Cluj Arena pentru acest meci. Armaș a trimis mingea în plasă cu o lovitură de cap, în minutul 5, însă reușita a fost anulată pentru un fault în atac. Cîmpanu șutează de la distanță, în min.10, dar balonul trece peste transversală. GOOOOOOOL! STOICA trimite perfect în poartă, la colțul lung, în min.12, după o deschidere excelentă a lui Nistor! 1-0! GOL Voluntari! NEMEC înscrie nestingherit cu exteriorul pe lângă Iliev din mijlocul careului, în min.31, după o neatenție a fundașilor clujeni! 1-1! Carnat reia periculos spre poartă, în min.34, dar Iliev reține cu siguranță. Pauză pe Cluj Arena

Ioan Ovidiu Sabău nu face nicio modificare la pauză în echipa sa. Cîmpanu trage puternic cu piciorul stâng, în min.50, dar mingea trece puțin pe lângă poarta lui Fernandez. GOL Voluntari! DUMITER înscrie la puține momente după introducerea sa în teren, în min.61, după o nouă greșeală în lanț a apărării Universității! 1-2! Două schimbări la U Cluj, în min.63: au intrat Vali Gheorghe și Simion, au ieșit Doukoure și Popa. Carnat este eliminat de pe teren după primirea celui de-al doilea cartonaș galben! U Cluj va juca cu un om în plus până la finalul meciului. Ocazie bună de gol ratată de Mitrea, în min.69, după o lovitură liberă executată de Nistor. O nouă dublă schimbare la U, în min.73: au ieșit Stoica și Bic, au intrat Manu și Szilaghi. Uriașă ocazie de gol pentru Universitatea în min.79: Fernandes respinge în picioarele lui Popa, aflat la câțiva metri de poartă, dar mingea se scurge agonizat pe lângă bara din stanga a porții oaspeților! Asaltul clujenilor continuă, și Armaș este la un pas să trimită mingea în propria poartă, în min.83. Intră și Filip Ilie la clujeni, în min.86, înlocuindu-l pe Peteleu. Nistor trimite mult peste poartă din lovitură liberă, în min.87. Penalty pentru Voluntari, în min.90+5! Execută Dumiter, dar Iliev respinge mingea trimisă slab pe colțul lung! Final de meci!

U Cluj a coborât pe locul 9 în clasamentul SuperLigii, și va juca etapa viitoare, în 11 noiembrie, pe Cluj Arena, împotriva celor de la Petrolul Ploiești.