„U” Cluj, înfrângere (așteptată) cu Dunărea Brăila

HC Dunărea Brăila a învins-o pe CSU Cluj-Napoca cu scorul de 30-24 (11-13), într-un meci contând pentru etapa a 11-a  din cadrul Ligii Naţionale de handbal feminin, denumită Liga Florilor. Partida s-a jucat în Sala Polivalentă ”Ioan Kunst-Ghermănescu” din Bucureşti.  Dunărea, formaţie calificată în sferturile de finală ale EHF European League, a fost condusă la pauză de Universitatea cu 13-11, dar a întors rezultatul în repriza secundă. Maria Kanaval şi Aneta Udriştioiu au marcat câte 7 goluri pentru Dunărea, iar Alina Czeczi a contribuit cu 5. Diana Lazăr (7) şi Florina Chintoan (6) au fost cele mai bune realizatoare de la ”U” Cluj, care nu a reușit să confirme victoria cu Gloria Bistrița, prima din acest sezon pentru „studente”. Sergiu Cacoveanu, directorul sportiv al Universității, care a anticipat un joc dificil pentru clujence, a declarat: ”Știm că după victoria cu Gloria Bistrița lumea are așteptări tot mai mari de la noi. Mă bucur că am reușit să facem o mică bucurie suporterilor și tuturor celor care cred în noi. Am plecat la București cu moralul ridicat, însă an întâlnit un adversar foarte bun, care a reușit o calificare europeană importantă. Trebuia să dăm tot ce avem mai bun pentru un nou rezultat pozitiv. În prima repriză am reușit să ne facem jocul, să evoluăm de la egal la egal. O victorie ar fi fost senzațională, iar înfrângerea nu ar trebui să surprindă pe nimeni. Jocul nostru din ultima perioadă ne dă speranțe că e doar o chestiune de timp până să înaintăm în clasament”. În aceeași etapă, CSM Slatina a învins-o pe CS Dacia Mioveni 2012 cu 25-22 (12-13), de asemenea, după o răsturnare de scor. Elena Stoicănescu (8 goluri) şi Lorena Ostase (7) s-au remarcat de la CSM, iar Ioana Georgescu (7) a fost cea mai bună marcatoare a echipei din Mioveni. HC Zalău a dispus de CS Activ Prahova Ploieşti cu 22-16 (9-8), condusă de Alexandra Severin (6 goluri).
Marţi s-au jucat partidele: CSM Bucureşti – CS Măgura Cisnădie 31-25 (21-11); SCM Râmnicu Vâlcea – CSM Galaţi 33-20 (15-9); CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud – SCM Craiova 28-23 (12-7) și CS Rapid Bucureşti – SCM Gloria Buzău 24-25 (10-12).