U Cluj are încă emoții pentru rămânerea în SuperLigă. Înfrângere dramatică pe final de meci în fața celor de la Voluntari!

U Cluj a pierdut, luni, scor 2-2, în fața celor de la FC Voluntari, într-un meci disputat pe Cluj Arena în play-out-ul SuperLigii. Oaspeții au deschis scorul încă din min.18, după o lovitură liberă obținută după eliminarea lui Florin Ilie. ”Alb-negrii” au revenit spectaculos, și au întors scorul în doar cinci minute, prin Thiam, la al 9-lea gol stagional, și Remacle, la a patra reușită în acest sezon. Finalul de meci a fost cu adevărat dramatic pentru echipa lui Neluțu Sabău, care a încasat două goluri în urma unor faze fixe!

La U Cluj nu a fost în lot Alex Chipciu, suspendat după eliminarea din meciul de Cupă cu UTA, și Dan Nistor a preluat banderola de căpitan al ”Șepcilor roșii”.

U Cluj: Gorcea – Oancea, Martic, Ilie, Goranov – Bic, Simion, Remacle, Nistor – Thiam, Tescan

FC Voluntari: Popa – Ricardinho, Paz, Matricardi – Lopes, Rață, Tavares, Sigurjonsson, Aliji – Florea, Damașcan

Gorcea are primele intervenții de calitate în min.3, la două centrări periculoase consecutive trimise de jucătorii de la Voluntari. Echipa oaspete are în continuare ințiativa și presează careul clujenilor. În min.12, Alijii șutează din marginea careului, dar portarul Universității reține cu siguranță. Cartonaș roșu pentru fundașul lui U Cluj, Florin Ilie, după un fault în postură de ultim apărător asupra lui Florea, în min.18! GOL Voluntari! Sigurjonsson transformă impecabil lovitura liberă de la 25 de metri, jos lângă bară. Gorcea n-a avut nicio șansă! 0-1! GOOOOOOOL U Cluj! Martic șutează, dar mingea este blocată de un apărător, balonul ajunge la Remacle care reia imparabil în plasă, în min.23, din marginea careului de 16 m! 1-1! Prima modificare făcută de Ioan Ovidiu Sabău: intră Pițian, în min.28, în locul lui Simion. GOOOOOOOOL U Cluj! Thiam reia fără preluare, spectaculos, în poartă, în min.41, după o centrare excelentă venită de la Oancea de pe partea dreaptă! 2-1! Pătrundere frumoasă pe linia de fund a lui Bic, în min.45, dar centrarea sa nu este fructificată de nimeni din atacul clujenilor. Pauză pe Cluj Arena, după o repriză remarcabilă făcută de elevii lui Ioan Ovidiu Sabău.

5.000 de spectatori au venit să asiste la meciul de pe Cluj Arena. Nicio schimbare la pauză în cele două formații. Prima șansă de gol o are FC Voluntari, în min.49, la reluarea peste poartă cu capul a lui Florea. Fotbaliștii antrenați de Liviu Ciobotariu au posesia mingii, dar fără a-și crea ocazii periculoase la poarta lui Gorcea. A intrat Filip în locul lui Tescan, în min.66. Ocazie uriașă de gol irosită de Thiam, în min.69, care a profitat de o eroare a lui Matricardi, dar șutul acestuia trece la o palmă de bara porții lui Popa! Matricardi șutează frumos pe colțul lung din careu, dar balonul ocolește de puțin cadrul porții clujene, în min.74. Șut peste poartă și a lui Florea, în min.83. Intră și Miron, la U Cluj, în min.84, în locul lui Oancea. GOL Voluntari! Florea trimite din plonjon cu capul în plasa porții lui Gorcea, în min.87, după o centrare trimisă de Alijii în marginea careului mic! 2-2! GOL Voluntari! Același Florea deviază în poartă în al treilea minut al prelungirilor! 2-3!

În urma acestui rezultat, U Cluj rămâne cu 26 de puncte în clasament, și este cu doar o singură poziție peste locurile care duc la baraj. Etapa următoare, echipa lui Ioan Ovidiu Sabău va juca, în deplasare, cu FC Botoșani.