„U” Cluj a „trecut” Dunărea

„Studenții” au ieșit din pasa neagră și după ce s-au calificat în „optimile” de finală ale Cupei României, au obținut prima victorie în campionat după trei înfrângeri la rând, toate în deplasare, pe terenuri grele.

Universitatea Cluj și Dunărea Călărași s-au aflat față în față, marți seară, în ultimul meci al etapei a 15-a din cadrul Ligii a 2-a. Universitatea a evoluat, din nou, pe teren propriu după aproape două luni, mai exact după 51 de zile, așa cum menționează și site-ul oficial al „studenților”. Clujenii n-au abordat partida cu Dunărea având cel mai bun moral, ținând cont de rezultatele anterioare în campionat: 1-2 cu CSM Reșița, 0-1 cu Rapid București și 1-2 cu AFK Miercurea Ciuc. Înfrângeri care au trimis Universitatea până pe locul 10 în clasamentul la zi. Spre deosebire de „studenți”, Dunărea a venit la Cluj-Napoca după trei victorii: 2-1 cu Pandurii Tg. Jiu, 1-0 cu CSM Mioveni și 1-0 cu Metaloglobus București. Partida a fost prefațată de antrenorul principal al „Șepcilor Roșii”, Costel Enache: „Cu șase puncte acumulate ne-am mai liniști și am prinde puțină culoare în obraji, dar depinde de ce se va întâmpla marți și vineri. E o săptămână de totul sau nimic și suntem condamnați să câștigăm, dacă vrem să mai credem în obiectivul nostrum. Aș vrea să cred că toții suntem conștienți că nu asta e valoarea noastră, că nu atât putem noi. Măcar din punctul acesta de vedere, pentru noi, pentru cei dragi, pentru cei care ne-au educat, pentru cei care au investit în noi moral, sufletește și financiar să demonstrăm că suntem mai buni și am trecut de o perioadă pe care nu am putut-o gestiona ne-a adus în situația asta.” „U” Cluj – Dunărea Călărași s-a terminat 2-1, victoria fiind smulsă pe final. Clujenii au condus cu 1-0, după euro-golul lui Gavra din minutul 26, al cărui șut s-a dus la vinclu, dar oaspeții au egalat în minutul 78, din penalty, prin Șandru, după un henț a lui Luchin. Universitatea a găsit resurse pentru un al doilea, înscris în minutul 84. „U” Cluj a evoluat în formula: Muțiu – Ilieș, Andr. Mureșan, Gab. Tamaș (cpt.), Luchin, Taub (Laur. Rus 66′) – Telcean – Negrean (Novac 75′), Golan, Ștefănescu (Nic. Pîrvulescu 66′) – Gavra (Sergio Ribeiro 75′). Meciul de marți a fost abia al doilea între cele două formații, care s-au mai aflat față în față în turul sezonului trecut. Pe teren s-a impus Dunărea Călărași cu 3-2, dar Universitatea a câștigat la „masa verde” cu 3-0, întrucât călărășenii au folosit un fotbalist fără drept de joc.