U Cluj a câștigat la Sibiu și s-a calificat în semifinalele Cupei României

Universitatea Cluj s-a calificat în semifinalele Cupei României la fotbal, după ce a învins-o pe FC Hermannstadt cu scorul de 2-1 (0-1), miercuri seara, la Sibiu, într-un meci din sferturi.

Sibienii au deschis scorul prin ghanezul Baba Alhassan (41), în urma unui corner. ”U” a întors rezultatul în repriza secundă, în care au înscris prin Alexandru Chipciu (51), Mamadou Thiam (75), ambii intraţi după pauză.

Ivan Martic, fundaşul echipei clujene, putea fi eliminat pentru o intrare brutală la Alexandru Oroian (79), însă a primit doar cartonaş galben.

În sezonul regulat al Superligii, ”U” a învins-o pe FC Hermannstadt în ambele confruntări, cu 1-0.

În semifinale, pe 26 aprilie, Universitatea Cluj o va înfrunta pe UTA Arad, care a învins-o marţi pe FC U Craiova cu 1-0.

Joi se vor juca ultimele două sferturi de finală, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – CS Mioveni (ora 18:00) şi CFR Cluj – FC Argeş (ora 21:00).