„U” BT Cluj, victorie de control cu CSM Galați

”U” Banca Transilvania a debutat cu dreptul în cadrul turneului de la Târgu Jiu, al doilea din Liga Națională de baschet masculin. Formația antrenată de Mihai Silvășan șu Dușko Vujosevic a dispus de CSM Galați cu scorul de 80-65, ajungând la trei victorii consecutive, după cele două obținute pe teren propriu, în precedentul turneu. În absența unui conducător de joc veritabil, americanul Patrick Richard a avut misiunea de a coordona atacul Universității, iar yankeul s-a achitat cu brio de sarină. Alături de Richard, în formula de start s-au mai regăsit Karel Guzman, Justin Edwards, Ștefan Grasu și Andrija Stipanović. Debutul confruntării a fost unul sărac în reușite, ambele formații găsind cu greu drumul spre coș. Dunărenii au încheiat primul sfert în avantaj, scor 15-12, aceștia găsindu-se la conducere și la pauza mare, scor 40-38. Universitatea și-a regăsit ritmul odată cu „sfertul” al treilea, când a ieșit la rampă Donatas Tarolis, care a pus serioase probleme defensivei gălățene. Clujenii au marcat 18 puncte la rând și au ajuns să conducă la o diferență mai mult decât confortabilă, obiectivul CSM-ului devenuind limitarea scorului. MVP-ul clujenilor a fost Donatas Tarolis, cu 18 puncte, secondat de Andrija Stipanovic, autor a 16 puncte și șase recuperări, respectiv Karel Guzman, cu zece puncte și trei recuperări. ”A fost un meci dificil în prima parte, știam că va fi așa. Galațiul este o echipă agresivă, care pune presiune pe minge. Nu permit pase ușoare în acțiunile noastre ofensive. Știam că dacă suntem pregătiți pentru acest lucru și dacă suntem constanți pe durata celor 40 de minute, avem mari șanse să câștigăm. Acesta a fost obiectivul, am reușit. Mă bucur că le-am dat câteva minute de joc și copiilor”, a declarat Mihai Silvășan pe site-ul oficial al grupării clujene. Al doilea meci al Universității are loc în această seară, de la ora 19, contra celor de la CSM Tg. Jiu.