U-BT Cluj s-a impus din nou în fața orădenilor și e 2-2 în finala Ligii!

Sala Polivalentă din Cluj-Napoca a găzduit luni seara meciul 4 al finalei Ligii Naționale de Baschet Masculin, între U-BT Cluj și CSM Oradea. După cea de sâmbătă, gazdele au reușit o nouă victorie, scor 86-80, astfel că scorul general al finalei a devenit egal, 2-2.

Clujenii au câștigat primul sfert al finalei cu 22-21, echilibrul s-a rupt înainte de pauză, când U-BT conducea cu zece puncte pe tabela de marcaj, 48-38.

Orădenii au revenit în joc în sfertul trei, încheiat la 65-62, dar campioana en-titre și-a menținut avantajul până la final, reușind să profite de ambele meciuri de pe teren propriu.

Liderii învingătoarei au fost Leo Meindl (18 puncte, 5 pase decisive), Patrick Richard (15 puncte), Emi Cățe (14 puncte, 9 recuperări), Nemanja Gordic (11 puncte, 6 pase decisive) și Stefan Bircevic (10 puncte).

De partea cealaltă, s-au remarcat Mark Ogden Jr. (17 puncte, 4 recuperări), Donatas Tarolis (17 puncte, 4 recuperări) și Bobe Nicolescu (12 puncte, 4 recuperări).

Meciul 5 al finalei se va juca joi, 25 mai, de la ora 18:30, în Oradea Arena. Finala se dispută după criteriul ”cel mai bun din 7”.