„U” BT Cluj s-a calificat în semifinalele play-off-ului

„U” Banca Transilvania a încheiat seria cu CSM Galați din „sferturile” de finală ale play-off-ului Ligii Naționale de baschet masculine și, așa cum era de așteptat, în minim de meciuri Gruparea clujeană a confirmat calculele hârtiei și a obținut biletele pentru semifinale, după ce a învins echipa dunăreană și în al doilea joc, disputat în BTarena. A fost 92-69 pentru ardeleni, care vor da piept mai departe cu învingătoarea seriei dintre deținătoarea Cupei României CSO Voluntari și SCM Universitatea Craiova. Baschetbalișyii antrenați de Mihai Silvășan și Dusko Vujosevic au câștigat trei din cele patru „sferturi”, cu 28-17, 25-14 și 22-21. „Sfertul” al treilea s-a terminat la egalitate, scor 17-17. Vă reamintim că ”U” BT Cluj s-a impus cu 95-72 în prima confruntare. Seriile din primul tur al play-off-ului se dispută după sistemul cel mai bun din trei partide. În cel de-al doilea joc, principalii marcatori ai Universității au fost Donatas Tarolis, cu 17 puncte, 6 recuperări, Andrija Stipanovic, cu 13 puncte, 7 recuperări, 4 pase decisvie, şi Marquis Jurrel Wright, cu 13 puncte și trei pase decisive. James Eads s-a remarcat de la gălăţeni, fiind autor a 21 de puncte și trei recuperări. Baschetbaliștii pregătiți de Dusko Vujosevic și Mihai Silvășan au controlat confruntarea încă din debut. Studenții au distribuit din nou perfect mingea, au dominat situația sub panou și au oferit un meci defensiv remarcabil. Deși s-a străduit, trupa din Galați nu a putut răspunde din punct de vedere ofensiv. Stipanovic s-a remarcat în spațiul de trei secunde, în timp ce Donatas Tarolis a furnizat puncte. Totodată, Karel Guzman a reușit o serie de slam-dunk-uri spectaculoase. ”Au fost două meciuri bune, am arătat altă energie și altă atitudine față de ultimele turnee. Acest lucru ne bucură. Voiam să încheiem seria acasă, nu plănuiam să mergem la Galați. Ne-am impus într-un mod care nu lasă multe semne de întrebare. Mă bucur că băieții sunt sănătoși, așteptăm să ne vedem adversarul din semifinale. Practic, de acum începe greul. A fost prima oară în cariera mea când am urmărit meciurile de pe bancă și a fost greu. Am fost în permanență alături de ei și mă bucur că sunt din nou pe bancă. Urmează o zi de pauză, apoi vom pregăti semifinalele”, a declarat Mihai Silvășan pe site-ul oficial al echipei clujene. La rândul lui, Andrija Stipanovic  a remarcat faptul că Universitatea a reușit să încheie seria cu CSM Galați în minim de seturi: ”E important să ne dozăm efortul și să ne păstrăm energia pentru meciurile care vor urma. De-acum înainte ne așteaptă confruntări grele. Titlul este încă departe și avem mult de muncit pentru a-l câștiga”.