U BT Cluj câștigă detașat prima confruntare a finalei Ligii Naționale de Baschet

Campioana en-titre a României, U-BT Cluj, a câștigat fără probleme primul meci al finalei Ligii Naționale de Baschet Masculin, în urma unei evoluții entuziasmante. CSO Voluntari, deținătoarea Cupei României, trofeu cucerit chiar împotriva clujenilor, a fost de nerecunoscut, în special în a doua parte a meciului. De menționat că echipa ilfoveană a condus la pauză, scor 30-34, dar n-a mai făcut deloc față apoi iureșului impus de jucătorii lui Mihai Silvășan. De menționat că, în sfertul patru, cei de la Voluntari au reușit ”performanța” de a înscrie primele puncte abia în minutul cinci.

Scor final: U Banca Transilvania Cluj – CSO Voluntari 87-65 (15-16, 15-18, 35-20, 22-11). Meciul doi al finalei, care se dispută după sistemul ”trei din cinci”, va avea loc sâmbătă, de la 18.30, tot la BT Arena din Cluj.