U-BT Cluj, calificare dramatică în semifinala Ligii Naționale de baschet masculin

U-BT Cluj-Napoca a obținut marți seara, calificarea în semifinalele Ligii Naționale, după o victorie la trei puncte (97-94) pe terenul lui SCM U Craiova., tranșând astfel seria cu 3-0 la general.

Sfertul patru a fost unul al contrastelor. Spre finalul acestuia, gazdele conduceau cu 14 puncte, scor 77 la 63, dar sportivii antrenați de Mihai Silvășan au izbutit un minut și jumătate magic în care nu doar că au recuperat din diferența de pe tabela de marcaj, dar au reușit chiar să egaleze scorul la 84, cu 21 de secunde rămase până la expirarea timpului regulamentar. Finalul a fost unul dramatic. Craiovenii au ratat două aruncări libere, clujenii au pornit pe atac dar acțiunea lui Meindl a fost oprită cu un capac impecabil a lui Blaj-Voinescu, și, astfel, s-a intrat în prelungiri. Aici s-a mers, practic, cap la cap, iar soarta partidei a fost decisă de un coș de trei puncte reușit de Patrick Richard în chiar ultima secundă a acesteia! Scor final 97-94 în favoarea celor de la U-BT Cluj, care au obținut calificarea în semifinale cu scorul general de 3-0.

Brazilianul Meindl (34 puncte, 4 recuperări) a fost MVP-ul oaspeţilor, susţinut de Patrick Richard (16 p, 5 rec, 10 pase decisive) şi Andrija Stipanovic (14 p, 5 rec). De la gazde s-au remarcat Dimitrije Nikolic (22 p, 8 rec), George Blaj Voinescu (21 p, 6 rec) şi Cortez Lamar Edwards (11 p, 7 rec, 11 pd).

Silvășan: ”Am întors scorul atunci când nimeni nu mai credea”

„Sunt extrem de fericit pentru această victorie și pentru felul cum am obținut-o. Chiar dacă nu am evoluat prea bine, nu am cedat și am reușit să revenim prin câteva evoluții individuale și printr-o apărare agresivă. Am întors scorul atunci când nimeni nu mai credea. Sunt bucuros pentru felul cum am câștigat. Ne-am calificat, mergem mai departe și vom evolua cu Rapidul în semifinale. Vrem să ne odihnim, apoi să începem să pregătim semifinala”, a declarat Mihai Silvășan, antrenorul campioanei României, la finalul întâlnirii de la Craiova.

„Cred că am arătat caracter. A fost un sezon lung și dificil până acum, iar noi am demonstrat că nu vrem să renunțăm. La începutul sezonului, când relațiile dintre noi nu erau atât de legate, probabil am fi cedat, fiind conduși la 15 puncte. Ei bine, acum nu a mai fost cazul și am luptat până la final. Am strâns rândurile în apărare, i-am forțat pe craioveni să piardă mingi și am reușit câteva aruncări mari. Victoria din această seară arată multe despre noi, ca grup. Încă nu ne-am îndeplinit obiectivul, mergem în semifinale și ne apropiem de ceea ce ne dorim cu toții. Le mulțumim fanilor că sunt alături de noi. Haide “U”!, a declarat și Patrick Richard, căpitanul celor de la U-BT Cluj.

În semifinala campionatului, baschetbaliștii clujeni se vor duela cu CS Rapid București, care a învins-o pe FC Argeş Piteşti cu 75-72, în deplasare, după 79-74 şi 88-72 în cele două partide de la Bucureşti. Jay Lawrence Threatt Jr (18 p), Demitrius Rayelle Conger (14 p, 4 rec, 4 pd) şi Mladen Jeremic (15 p, 5 rec) au fost cei mai buni de la Rapid. MVP-ul gazdelor a fost Carren Deroyce Wilson Jr (20 p, 4 rec, 3 pd).

Alături de U-BT Cluj  și Rapid și-a mai asigurat prezența în penultimul act al competiției și CSM CSU Oradea, care a trecut de SCM OHMA Mozzart Bet Timişoara cu 91-87, după prelungiri, pe Bega. În primele meciuri, de la Oradea, echipa antrenată de Cristian Achim a câştigat cu 87-63 şi 88-63.

Mark Anthony Ogden Jr (17 p, 10 rec) şi Erick Bernard Neal (16 p, 5 rec, 6 pd) au condus echipa orădeană la victorie în meciul al treilea. Cei mai buni de la gazde au fost Nikola Gajic (18 p, 6 rec, 3 pd) şi Darrion Dont’e Strong (17 p, 5 pd).

În ultimul sfert de finală, BC CSU Sibiu a întrecut-o pe CSO Voluntari cu 82-72, pe teren propriu, având acum 2-1 la general. Sibienii au câştigat primul meci de la Voluntari, cu 92-78, iar apoi ilfovenii s-au impus cu 94-70. Al patrulea meci al seriei se va juca tot la Sibiu, pe 10 aprilie.

Sibienii au avut trei jucători cu double-double, Gaston Whelan (16 p, 3 rec, 10 pd), Roberts Blumbergs (14 p, 12 rec) şi Sebastian Ionescu (11 p, 10 rec).

Duelurile din play-off au loc după sistemul cel mai bun din cinci partide.