Tenis/ Horia Tecău – un nou eșec la Turneul Campionilor

Perechea româno-germană Horia Tecău/Kevin Krawietz a fost învinsă de cuplul croato-slovac Ivan Dodig/Filip Polasek, cu 7-6 (2), 7-5, marţi seară, la Torino, în Grupa Verde a Turneului Campionilor (Nitto ATP Finals), eveniment care încheie sezonul în tenisul masculin profesionist. Tecău şi Krawietz, capi de serie numărul opt, s-au înclinat după o oră şi 42 de minute şi sunt practic eliminaţi din competiţie. Dodig şi Polasek, favoriţii numărul şase, au luat primul set în tiebreak, după ce s-a mers cu serviciul, iar la 6-5 au ratat o minge de set. În actul secund diferenţa a fost făcută de un break reuşit de Dodig şi Polasek la 5-5. Tecău şi partenerul său au avut trei mingi de break în acest meci, dar le-au ratat pe toate.
Dodig şi Polasek i-au învins pe Tecău şi Krawietz anul acesta şi în turneul ATP Masters 1.000 de la Madrid, în optimi, cu 6-4, 6-7 (2), 10-7. În primul meci din Grupa Verde la Torino, Tecău şi Krawietz au fost întrecuţi de croaţii Nikola Mektic/Mate Pavic (principalii favoriţi) cu 6-4, 6-4. Tecău şi Krawietz şi-au asigurat un cec de 61.000 de dolari pentru participare. Astăzi, Tecău şi Krawietz vor disputa ultimul lor meci din grupă, contra perechii Marcel Granollers (Spania)/Horacio Zeballos (Argentina). Granollers şi Zeballos au două victorii, după 6-4, 7-6 (4) cu croaţii Mektic/Pavic. Tecău participă pentru a şaptea oară la Turneul Campionilor, după ce la ediţiile precedente a făcut-o alături de suedezul Robert Lindstedt (2011, 2012) şi de olandezul Jean-Julien Rojer (2014, 2015, 2017, 2019), câştigând trofeul în 2015, după o finală cu Florin Mergea şi indianul Rohan Bopanna.

S-a retras prematur de la Turneul Campionilor

Jucătorul italian de tenis Matteo Berrettini (7 ATP), care duminică a fost nevoit să se retragă din cauza unei accidentări la muşchii abdominali în partida de debut de la Turneul Campionilor cu germanul Alexander Zverev, a anunţat marţi seară că părăseşte competiţia din motive medicale. Berrettini şi-a anunţat forfait-ul cu câteva ore înainte de partida cu polonezul Hubert Hurkacz (9 ATP), din Grupa Roşie. El a menţionat că va fi înlocuit de compatriotul său, Jannick Sinner (11 ATP). Retragerea lui Berrettini îi dă ocazia lui Sinner (20 de ani) să joace la primul său Turneu al Campionilor, care-i reuneşte pe cei mai buni 8 jucători de tenis din lume. În primul meci de marţi din această grupă, rusul Daniil Medvedev (2 ATP) l-a învins în trei seturi, 6-3, 6-7 (3/7), 7-6 (8/6), pe Alexander Zverev (3 ATP). Medvedev, deţinătorul titlului, s-a impus după 2 ore şi 39 de minute, într-un meci cu un record de aşi, 14 pentru rus, 18 pentru german. Cu două victorii în două meciuri, Medvedev (25 ani) este lider în Grupa Roşie şi a făcut un pas mare spre semifinale.