SuperLiga | Punct norocos scos de CFR Cluj la Craiova!

CFR Cluj a înregistrat al doilea rezultat de egalitate consecutiv în play-off-ul SuperLigii, după 1-1 în Bănie, cu CS Universitatea Craiova. Campioana României n-a reușit deloc un meci bun pe ”Ion Oblemenco”, dar a deschis scorul în min.69, prin Cvek. Echipa lui Dan Petrescu n-a condus însă decât trei minute pe tabela de marcaj, oltenii egalând prin Koljic, abia intrat în joc. Craiova putea câștiga în prelungirile partidei, dar Raul Silva a lovit bara porții lui Scuffet. Interesant de remarcat, echipa din Gruia n-a beneficiat de nicio lovitură de la colț pe durata întregii partide, față de cele 15 ale gazdelor.

Dan Petrescu, care a bifat, la Craiova, meciul cu numărul 700 din cariera sa de antrenor, din care 213 pe banca CFR-ului, n-a putut conta la acest meci pe Camora și pe Boateng, ambii accidentați.

Universitatea Craiova: Popescu – Vlădoiu, Gajkov, Silva, Ndong – Mateiu, Screciu – Ișfan, Baiaram, Ivan – Markovic
CFR Cluj: Scuffet – Manea, Yuri, Burcă, Braun – Deac, Cvek, Muhar, Krasniqi – Maglica, Bîrligea

CFR are prima ocazie a meciului, în min.11, prin Manea, al cărui șut ocolește poarta apărată de Popescu. Markovic reia cu capul pe lângă poarta lui Scuffet, în min.20. Șut bun, în min.25, a lui Câmpanu, intrat în locul lui Ișfan, accidentat, dar Braun se opune și este doar corner pentru craioveni. Bîrligea reia cu capul din centrarea lui Manea, în min.36, dar mingea nu este lovită foarte puternic, iar portarul reține cu siguranță. Pauză pe ”Ion Oblemenco” după o repriză cu puțin fotbal.

Dan Petrescu nu face la pauză nicio modificare în echipa sa. Cvek primește cartonaș galben, min.54, după o intrare tare asupra lui Ivan. Yuri se opune excelent șutului puternic trimis din careu de Markovic, în min.57. Iavan ratează cea mai mare ocazie a meciului, în min.58, după ce a lovit defectuos mingea în marginea careului de 6 m. Dublă schimbare la CFR, în min.61: ies de pe teren Maglica și Bîrligea, au intrat Janga și Petrila. Vede și Dan Petrescu cartonașul galben, în min.62, pentru proteste după un fault dur comis asupra lui Yuri. GOOOOOOOOOL CFR! Cvek reia imparabil cu capul de la 12 metri, în min.69, după o centrare perfectă venită din partea dreaptă de la Manea! 0-1! GOL Craiova! Koljic restabilește egalitatea după doar trei minute, după ce a scăpat singur cu Scuffet! 1-1! Min.75: CFR nu a obținut niciun corner până în acest moment al jocului, spre deosebire de cele 9 ale echipei gazdă! Deac părăsește terenul, în min, 80, înlocuit de Hoban. Scuffet respinge cu greutate în corner, în min.86, după șutul lui Câmpanu. Intră Yeboah și Țîru la  CFR, în min.87, înlocuindu-i pe Cvek și Krasniqi. Gajkov trimite o bombă de la 25 de metri, dar Scuffet respinge excelent peste transversală. Ocazie uriașă de gol pentru craioveni la faza imediat următoare, dar voleul lui Raul Silva nimerește bara porții feroviarilor! Final de meci!

Farul se menține lider în SuperLigă, cu 36 de puncte, urmată de CFR, cu 34 de puncte. Etapa următoare, campioana României va juca, pe teren propriu, duminica viitoare, contra celor de la FCSB. Până atunci, feroviarii vor juca joi, tot în Gruia, cu FC Argeș, în sferturile de finală ale Cupei României.