Simone Tempestini s-a impus în Raliul Sibiului

Simone Tempestini, septuplu campion absolut de raliuri al României, a obţinut, sâmbătă, a patra sa victorie consecutivă în Raliul Sibiului, etapa a patra a Campionatului Naţional de Raliuri Betano.

Echipajul Simone Tempestini/Sergiu Itu (Skoda Fabia Rally2 Evo) a fost cronometrat cu timpul de 58 min 16 sec 4/10, fiind urmat de sibianul Sebastian Barbu (Skoda Fabia Rally2) şi noul său copilot, norvegianca Jeannette Kvick Andersson, la 01 min 54 sec 5/10, pe treapta a treia a podiumului terminând un alt sibian, Radu Badiu (Skoda Fabia R5), cu Rareş Fetean copilot, la 02 min 06 sec 2/10.

Andrei Gîrtofan şi Doru Vrajă (Skoda Fabia Rally2) au ocupat locul patru, la 03 min 47 sec 7/10, iar fraţii Norbert Maior/Francesca Maior (Peugeot 208 Rally 4), foşti lideri ai clasamentului general al piloţilor, au încheiat pe cinci, la 03 min 57 sec 8/10.

Echipajul Dragoş Popa/Crina Bucur (Dacia Sandero) a fost preluat de medici în urma unui accident, potrivit paginii de Facebook a cursei.

Simone Tempestini şi-a consolidat poziţia de lider al clasamentului general al piloţilor.

Etapa a cincea a Campionatului Naţional de Raliuri Betano va fi Raliul Moldovei, în perioada 4-5 august.