Scor de maidan la Dej!

Unirea Dej nu mai seamănă deloc cu formația ce a ajuns sezonul trecut în play-off-ul Ligii a II-a și făcea jocuri absolut minunate cu formațiile ce se băteau pentru promovarea în prima ligă. Rămasă fără antrenorul Dragoș Militaru, dar și fără mulți dintre jucători, Unirea Dej nu e decât o copie palidă a echipei din sezonul trecut. Steaua București a făcut, duminică, instrucție cu echipa dejeană chiar pe terenul acesteia, administrându-i un sever 6-2. Altfel, partida a fost una extrem de atractivă, cu nu mai puțin de patru goluri reușite în ultimele zece minute ale sale.

Scorul a fost deschis de echipa din București încă din startul partidei, când Chipirliu, min.7, a transformat o lovitură de la 11 m. În min.30, Steaua a făcut 2-0, când același jucător a șutat defectuos, dar mingea l-a păcălit pe portarul Unirii și a intrat cu noroc în plasă.

Steaua a majorat diferența la 3-0 in min.68 , când Boiciuc a scăpat singur pe contraatac cu Chindriș și a șutat în plasă din marginea careului mare.

Piftor a redus din diferență pentru Unirea, în min.72, după o centrare bună a lui Ciocan, dar Steaua a refăcut diferența de trei goluri pe tabelă în min.84, după reușita lui Enceanu care a trimis în poartă pe colțul lung. Un minut mai târziu, Chira a înscris din nou pentru dejeni, după o lovitură cu capul.

Steaua a dominat autoritar și ultimele minute ale partidei, reușind să mai trimită de două ori mingea în poarta nefericitului Chindriș, mai întâi prin Ilie, în min. 90+2, după un lob de la 20 de metri, iar apoi prin Raicu, în min.90+5, după un șut superb la vinclu.

Au evoluat formațiile:

Unirea Dej: Chindriș – Zamfirescu (Ciuciulete 46′), Chira, Negrea, Șuteu – Ad. Pop, Cătinean (cpt.)(Burdeț 59′), Stancovici (Geană 46′) – Blaj (Ciocan 46′), Golda (Fulga 69′), Piftor

Steaua: Frânculescu – Maftei, Vîrtej, Beța (cpt.), Dobrescu – Mancuso (Enceanu 78′), Rober Sierra, Topuzov (Buziuc 55′), St. Drăghici (Ad. Ilie 63′) – Chunchukov (Boiciuc 63′), Chipirliu (Raicu 78′).

După primele trei meciuri din acest sezon, Unirea Dej are o singură victorie și două înfrângeri, și este pe locul 14 în clasamentul Ligii a II-a. Etapa următoare, echipa dejeană va juca la Slatina, cu CSM, pe 26 august.