Sărbătoarea dragostei la români – într-un spectacol folcloric de excepţie

Cele mai frumoase cântece de dragoste vor fi aduse în faţa publicului clujean de tineri interpreţi de folclor din zona Transilvaniei joi, 23 februarie 2017, de la ora 18, în sala de spectacole „Dumitru Fărcaş” a Casei de Cultură a Studenţilor din Cluj-Napoca. Aceasta se va întâmpla în cadrul spectacolului folcloric de Dragobete, organizat de Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Cluj, instituţie de cultură aflată în subordinea Consiliului Judeţean Cluj.

Invitaţi speciali sunt soţii Maria şi Mihai Nemeş din Maramureşul Istoric, a căror poveste de dragoste a început pe scenă, în cadrul concursurilor de folclor şi care vor încununa spectacolul oferit de tinerii interpreţi: Oana Bozga Pintea, Alexandru Pop, Georgiana Lobonţ, Daniel Pop, Amalia Chiper Iurian, Ciprian Peteleu, Alexandra Chira, Ovidiu Furnea, Ana-Maria Tomoiagă, Bogdan Berbecar, Elisabeta Guzu, Florina Oprea, Ancuţa Suciu, Raluca Paşcalău şi Nicoleta Hădărean. Acompaniamentul va fi asigurat cu profesionalism de Orchestra Cununa Transilvană, sub conducerea muzicală a profesorului Ovidiu Barteş.

În cadrul spectacolului vor fi şi momente solistice instrumentale, oferite de membrii orchestrei Cununa Transilvană: Ovidiu Barteş – vioară, Sergiu Ghimpu – acordeon şi Andrei Oşan – clarinet şi fluier.

Prezentarea spectacolului va fi realizată de Ioana Breda Morar şi Grigore Sâmboan.

Spectacolul de Dragobete organizat de Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Cluj are şi caracter caritabil. Cei prezenţi în sală vor putea face donaţii în urne speciale, pentru o tânără de 26 de ani din Cluj-Napoca, care suferă de boala Lyme. Singura şansă a Silviei Şerban este un consult şi un tratament la cel mai renumit centru neurologic din Europa, aflat la Viena. Pentru aceasta are nevoie de 30.000 de euro, bani de care familia nu dispune şi orice sprijin financiar este binevenit.

Intrarea este liberă, în limita locurilor disponibile!

Parteneri media: TVR Cluj, TV AS Târnăveni, Radio Renaşterea, Radio Someş, cotidianul Făclia.

Recomandat pentru dvs.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.