România la a doua înfrângere la Campionatul European de Volei

C.E. volei/- ziua 4, sâmbătă 21 august 2021

După un set pierdut la 21, onorabil ca și angajament în teren, România cedează următoarele seturi (-17, -16) fără să pună serioase probleme nordicelor. Dacă din sextetul nostru îmi este greu să fac remarcări, din cel al Suediei trebuie să le amintesc pe Isabelle Haak, respectiv Anna Haak, ambele cu puncte din servicii as, blocaje și atacuri materializate în puncte. Cum am și anticipat, Suedia se impune lejer în fața României. În prima partidă a zilei, Finlanda- Ucraina 1:3 (-19, -23, 27, -22) la capătul a 121 de minute de joc disputat, scorul spune multe despre cum s- au purtat „ostilitatile” în teren. Ucraina a crescut în joc, blocajul și atacul au funcționat punând pe tabela de marcaj puncte prețioase. Ambele echipe însă sunt apropiate valoric, consider că un plus de atenție în jocul la fileu ar fi putut aduce victoria și Finlandei.

Olanda conduce în clasament (2 victorii – 6 puncte), urmată de Turcia (2 victorii – 6 puncte), Suedia (2 v – 5 p), Ucraina (1 v – 3 p), Finlanda (1 p), România (0 p).

Duminică 22 august: Turcia- Suedia 17.30 și Țările de Jos- România la 20.30.