Rezultate excelente obținute de atleții clujeni la a doua etapă a Campionatului Național

Atleții Clubului Sportiv Universitatea Cluj au participat la finele săptămânii trecute la etapa a doua a Campionatului Național de seniori, Under 23, Under 20 și Cupa R.M.A. Competițiile au avut loc la București, în Sala “Ioan Soter”. De la ”U” Cluj au participat șase sportivi: Sanda Belgyan ( 400 m), Andrada Gheață (400 m), Adnana Matyus (60 metri garduri, lungime, înălțime și 800 m), Tudor Sevciuc (1500 m, 3000 m), Marius Dumitru (1500 m, 3000 m), Cristin Esanu (400 metri), Valentin Gabriel Hrișcă (400 metri), Mihai Lucian Strâmb (60 de metri garduri) și Kaniszay Levente (800 m, 1500 m). CSM Cluj-Napoca a fost reprezentată de Darius David Boancă (800 și 1500 metri) și Andrei Dascăl (1500 și 3000 metri, iar Liceul cu Program Sportiv Cluj-Napoca i-a avut în concurs pe Olimpia Maria Briana Coța (400 metri), Alexandru David (60 metri garduri și 200 metri garduri), Miriam Denisa Faur (400 metri), Andrada Sorina Gheață (400 metri), Adrian Sorin Miheșan (400 și 800 metri), Dragoș Luca Pop (1500 metri) și Tatiana Emanuela Tăușan (400 metri).  Primul start s-a dat în proba de 60 metri plat feminin Under 16, Under 18 și master. Să mai scriem că la startul probei de 800 de metri masculin s-a aflat și un tunisian, în persoana lui Boujnah Hossine. Dintre sportivii clujeni, cel mai notabil rezultat l-a obținut Sanda Belgyan, de la CS Universitatea Cluj, care s-a impus în proba de 400 de metri, sportiva acoperind tura de stadion în 55 de secunde și 72 de sutimi. Sanda le-a devansat pe Elena Mihaela Lavric, de la CSM Vaslui, și Adina Elena Cârciogel, de la CS Brașov. Un rezultata excelent a obținut și Alexandru David, de la Liceul cu Program Sportiv Cluj-Napoca, al doilea în finala probei de 60 de metri garduri, categoria de vârstă Under 16. Sportivul a înregistrat în finală un timp mai bun cu nou sutimi de secundă decât în calificări. Andrada Sorina Gheață (sportivă cu dublă legitimare, LPS Cluj-Napoca / CS Universitatea Cluj-Napoca), a ocupat ultima treaptă a podiumului în finala probei de 400 de metri, categoria de vârstă Under 18. Laszlo Levente Kanizsay, de la CS Universitatea Cluj / CSM Cluj, a ratat la mustață locul trei în finala probei la 800 de metri. Acesta s-a clasat pe locul 6, însă i-au lipsit 60 de sutimi pentru a ocupat ultimul loc pe podium. Sportivul a ocupat același loc și în finala probei de 1500 de metri, în care colegul de club, Tudor Sevciuc, a fost al cincelea. Tânărul Dragoș Luca Pop (LPS Cluj-Napoca/ CSM Cluj) a câștigat proba de  1500 de metri la categoria de vârstă Under 16. Acesta a fost cronometrat cu timpul de 4 minute, 5 secunde și 26 de sutimi. Dragoș Luca a recidivat și s-a impus și în finala probei de 3000 de metri, cu timpul de 8 minute, 45 de secunde și 36 de sutimi. Acesta a dominat proba copios, dovadă cu următorul clasat, Dumitru Florin Gut, de la CSM Bistrița, a trecut linia de sosire la peste 30 de secunde. În aceeași probă, Andrei Dascăl (CSM Cluj-Napoca) a ocupat locul al treilea. În fine, un ultim rezultat notabil a obținut Emma Maria Adnana Matyus, învingătoare în finala probei de înălțime. Sportiva de la CS Universitatea Cluj a reușit o performanță de 1,45 metri la categoria de vârstă Under 23. Prima etapă a avut loc la Bacău, în weekend-ul 16-17 ianuarie.