Protest mut împotriva indiferenţei faţă de bolnavii de hepatită

 Pacienţii care suferă de hepatite cronice, dar şi alte persoane din Turda şi din Cîmpia Turzii, interesate de „eradicarea acestei boli distrugătoare”, au participat duminică, 28 iulie, la un flash-mob. Prin organizarea acestei acţiuni, în Parcul Central din Cîmpia Turzii, cu începere de la ora 12, cu ocazia Zilei Mondiale de Luptă împotriva Hepatitei, participanţii şi-au propus să atragă şi în acest fel atenţia asupra hepatitei, boală ce a devenit o problemă de sănătate publică la nivel mondial.

La acţiunea de la Cîmpia Turzii, similară cu cele desfăşurate simultan la Bucureşti şi la Braşov, cei 38 de participanţi au repetat, de cinci ori, gesturile făcute de cele trei maimuţe înţelepte, care, potrivit unui proverb japonez, se referă la flash mob campia turziipersoanele care se confruntă cu o problemă dar refuză să recunoască că aceasta există. Cu mic, cu mare, participanţii la flash-mob şi-au acoperit, succesiv, ochii, urechile şi gura, întocmai ca şi personajele din proverbul japonez: „Mizaru îşi acoperă ochii. Nu vede nimic rău. Kikazaru îşi acoperă urechile. Nu aude nimic rău. Iwazaru, acoperindu-şi gura, nu vorbeşte nimic de rău”.

Organizator al acţiunii de la Cîmpia Turzii, filiala clujeană a Asociaţiei Pacienţilor cu Afecţiuni Hepatice din România (APAH-RO), reprezentată prin preşedintele acesteia, Stelian Mărginean, s-a înscris astfel între organizaţiile pacienţilor care au participat duminică, 28 iulie, la acţiuni similare, desfăşurate în aproximativ 100 de state ale lumii, după aprecierea conducătorului APAH-RO, filiala Cluj. Deoarece acţiunea a fost monitorizată de Guiness Book of Records, aceasta a fost supervizată de un reprezentant al autorităţilor locale din Cîmpia Turzii, respectiv de către consilierul municipal Ioan Varodi.

În 2012, cu prilejul Zilei Mondiale de Luptă împotriva Hepatitei, s-au organizat acţiuni similare cu cea desfăşurată duminică, 28 iulie, în 27 de state, de pe cinci continente. Organizaţiile membre ale Alianţei Mondiale pentru Hepatită speră ca la ediţia din 2013 să depăşească recordul de participare, consemnat anul trecut, în privinţa numărului de ţări unde s-au organizat manifestări asemănătoare cu cea care a avut loc la Cîmpia Turzii.

„Prin mobilizarea noastră putem arăta guvernelor că sîntem o voce puternică, ce nu poate fi ignorată. Dacă vrem să atragem atenţia şi să aducem o schimbare, trebuie să fim uniţi în acţiunile noastre” a spus Charles Gore, preşedintele Alianţei Mondiale pentru Hepatită, în mesajul transmis participanţilor la acţiunea desfăşurată duminică, 28 iulie, în numeroase ţări din toată lumea.

În România, manifestările dedicate Zilei Mondiale de Luptă împotriva Hepatitei au debutat cu o conferinţă de presă desfăşurată joi, 25 iulie, la Institutul de Boli Infecţioase „Prof. dr. Matei Balş” din Bucureşti. Conferinţa a fost susţinută de Marinela Debu, preşedintele APAH-RO, profesor dr. Adrian Streinu-Cercel şi Cezar Irimia, preşedintele Asociaţiei Pacienţilor Cronici din România (APCR).

Emil HĂLĂŞTUAN

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.