Primele pregătiri în USR Cluj pentru stabilirea viitorilor candidați la alegerile locale

USR Cluj a stabilit ca până în 15 iulie, la nivelul partidului, să aibă loc înscrieri de candidaturi care vizează funcția de primar al municipiului Cluj-Napoca, iar până la 1 august – pentru funcția de președinte al CJ Cluj, urmând ca într-o a doua etapă să fie alese trei persoane pentru fiecare din cele două poziții. Acestea ar urma să intre, mai departe, într-o competiție internă. Primele înscrieri tocmai au început.

„Suntem o filială activă, vibrantă, ne dorim dezbateri, discuții pe proiecte. Avem nevoie de exercițiul acesta democratic. Deci, 15 iulie – pentru înscrierea candidaților pentru funcția de primar al municipiului Cluj-Napoca, și 1 august – pentru funcția de președinte al CJ Cluj. După aceste date, vă vom informa cu privire la persoanele înscrise”, a declarat liderul USR Cluj, deputatul Oana Murariu, în cadrul unei conferințe de presă. Totodată, ea a precizat că își dorește să candideze pentru un nou mandat în Parlamentul României.

George Trif, membru al Biroului Județean și coordonator de politici publice USR Cluj, a punctat câteva dintre reușitele lor, la nivel local și județean, dar a reproșat administrației anumite întârzieri sau tergiversări în unele inițiative.

Între aceste realizări el a menționat inițiativa privind transportul public în comun de noapte la Cluj-Napoca, pentru care s-au strâns aproape 7.000 de semnături de susținere și a subliniat că USR va insista ca acest program să continue, iar propunerea să fie implementată complet.

La nivelul municipiului Cluj-Napoca, George Trif a mai evidentiat progresul în ce privește hub-ul educațional în Bună Ziua. „Și acesta e o propunere formulată la alegerile locale din 2020, însă abia în 2022 a fost semnat contractul de începere a studiului de fezabilitate. Am încercat să obținem o asumare clară a unui calendar de implementare a proiectului, dar administrația nu ne-a dat niciun termen concret, rămâne să încercăm să împingem proiectul la fiecare etapă. Trebuie să fie clar că aceste proiecte de infrastructură școlară nu privesc un singur cartier. Un hub educațional în Bună Ziua nu e doar pentru Bună Ziua, deși cei de acolo sunt principalii beneficiari, ci scade mult presiunea pe școlile din zonă”, a spus George Trif.

El a mai menționat că municipiul Cluj-Napoca începe să aibă probleme grave de supraîncărcare a școlilor și trebuie creată o infrastructură școlară nouă pentru a evita acest risc. „Copiii nu pot învăța în școli supraaglomerate la infinit, și trebuie să găsim metode. Hub-ul educațional Bună Ziua va rămâne una dintre prioritățile noastre și pentru timpul rămas din mandat și vom insista, în continuare”, a mai spus el.

În ce privește Consiliul Județean, proiectul prioritar a vizat o maternitate nouă în Cluj-Napoca. „Am văzut nenumărate scuze până acum, iar administrația PNL crede că poate petici problema lipsei unei maternități noi. Vom insista cu acest proiect indiferent de calendarul pentru alegeri, fiind un proiect care nu mai poate aștepta”, a completat George Trif.

La capitolul realizări, reprezentanții USR Cluj au mai punctat faptul că anul acesta USR Cluj a organizat Liga Aleșilor locali USR, unde au participat primari din toată țara. Nu în ultimul rând, Oana Murariu a prezentat un bilanț al activității celor patru parlamentari USR de Cluj.

Anca M. COLIBĂȘANU

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut