Potaissa Turda s-a calificat cu mari emoții în „optimile” Cupei EHF

Cu Marius Szoke (foto) în zi de grație, autor a 8 goluri, vice-campioana națională este a treia echipă românească care a obținut calificarea în optimile Cupei EHF, handbaliștii antrenați de Horațiu Gal impunîndu-se cu mari emoții în returul cu kosovarii de la Besa Famgas, disputat duminică, pe teren propriu, în Sala „Gheorghe Barițiu” din Turda. Potaissa s-a impus cu 29-26, după ce pierduseră turul cu 28-30. Oaspeții s-au dovedit foarte bătăioși și în retur, dovadă cu după 16 minute conduceau cu 8-4, semnalul pentru turdeni fiind unul foarte clar, anume că vor trebui să muncească pentru a obșine victoria și calificarea. Un time-out inspirat cerut de Horațiu Gal a trezit echipa turdeană din amorțeală, iar rezultatul s-a văzut, Potaissa intrând la vestiar cu un avantaj minim, scor 13-12, dar fără calificare. Pauza s-a dovedit un sfetnic bun pentru amfitrioni, care au reușit, grație unei evoluții de excepție atât în apărare, cât și în atac, să se desprindă la cinci goluri, 23-18, în minutul 43, dar oaspeții n-au depus armele, apropiindu-se, din nou, amenințător, la două lungimi, 24-26 în minutul 53. Potaissa a gestionat mai bine finalul și a reușit să se impună la diferența suficientă pentru o calificare meritată, dar chinuită. Potaissa a contat în acest meci pe Șelaru, Freiwald – Szoke 8, Ghiță 6, Dumitriu 4, Ghivil 3, Pințoiu 2, Cîntec 2, Thalmaier 2, Talas 1, Pop 1, Lazăr și Dragas. Antrenor Horațiu Gal. CSM Focșani și Minaur Baia sunt celelalte două echipele românești care vor evolua în optimile Cupei EHF, tragerea la sorți urmând să aibă loc marți, 7 decembrie.