Potaissa Turda a bifat a cincea victorie consecutivă

Vicecampioana națională Potaissa Turda a obținut a șaptea victorie în campionat, respectiv a cincea consecutivă, după 31-26 cu CSU Suceava, în cel de-al doilea meci al etapei a IX-a din Liga Națională de handbal masculin, denumită în continuare Liga Zimbrilor. Deși porneau cu șansa a doua, sucevenii nu s-au prezentat din postura de victime sigure, conducând o bună parte din prima repriză și ținând aproape până în minutul 45. Potaissa Turda a revenit pe podiumul clasamentului, iar în etapa viitoare va juca tot acasă un meci important împotriva ocupantei locului secund Steaua București. Pentru Potaissa Turda, antrenată de Horațiu Gal, au jucat contra sucevenilor, Șelaru, Freiwald – Talas 6, Thalmaier 6, Cîntec 4, Pop 4, Ghiță 3, Pințoiu 3, Dumitriu 2, A. Ghivil 2, Dragas 1, Szoke, Lazăr, Totoi și C. Ghivil. În primul joc al etapei a IX-a a Ligii Zimbrilor, campioana en titre Dinamo București a dispus de concitadina CSM București cu 29-25, în condițiile în care amfitrionii au evoluat cu multe rezerve, antrenorul Xavier Pascual alegând să-și menajeze câțiva titulari. Dinamo n-a avut, însă, viață ușoară, chiar dacă la un moment dat, în repriza a doua, părea că se desprinsese decisiv – 22-15 în minutul 41, după trei goluri consecutive înscrise pe contraatac. CSM-ul a avut un portar în mare formă, pe Alexandru Bucătaru, și a avut meritul de a nu depune armele nici un moment, apropiindu-se periculos pe final, 25-27 în minutul 56. Dinamo a avut dificultăți în atacul pozițional, iar atunci când n-a recuperat mingi pentru goluri ușoare a avut probleme, cum au fost cele din prima repriză, când campioana n-a înscris timp de 10 minute, din minutul 9 până în minutul 19. Una peste alta, Dinamo a confirmat, totuși, calculele hârtiei, și a bifat a noua victorie consecutivă în campionat, iar sâmbătă va evolua în deplasare, la Buzău. Cât despre CSM București, aceasta a suferit a cincea înfrângere și deocamdată rămâne pe locul 7. Heidarirad, Lazăr – Pascual 5, Shebib 5, Bizău 4, Gurbindo 3, Racoțea 2, Ghionea 2, Negru 2, Nantes Campos 2, Khairi 2, Sorhaindo 1, Bannour 1, Militaru și Gavriloaia au evoluat pentru Dinamo. Vă reamintim că Liga Națională de handbal masculin a fost întreruptă din cauza meciurilor amicale pe care naționala României le-a disputat în mandatul lui Xavier Pascual, 37-25 cu Georgia la București, 29-33 și 31-35 cu Spania, la Aviles.