PER Turda a revenit pe scena politică

Dizolvată în urmă cu două luni, din cauza unor neînţelegeri la nivelul conducerii, organizaţia turdeană a Partidului Ecologist a revenit pe eşicherul politic local. Evenimentul a avut loc la sfîrşitul săptămînii trecute, cînd organizaţia a fost reînfiinţată şi s-a ales o nouă echipă de conducere.

„Deşi era o organizaţie destul de puternică, am considerat că neînţelegerile permanente din cadrul conducerii acesteia dăunează activităţii, astfel încît, în urmă cu două luni, am decis dizolvarea ei. Sîmbătă a avut loc şedinţa de reînfiinţare şi de alegere a unei noi conduceri, legitimată astfel prin votul membrilor””, afirmă preşedintele PER Cluj, Antal Elemer.

„Am dat posibilitatea tuturor celor din organizaţia veche să-şi depună candidaturile. Cu toate acestea, doar fostul preşedinte, Mircea Cioară, se regăseşte în noua formulă de conducere”, precizează liderul ecologiştilor clujeni.

Noul preşedinte al PER Turda este Liana Horvath. „Consider că e o femeie puternică şi, chiar dacă timpul e foarte scurt, va reuşi să ridice organizaţia la nivelul aşteptărilor”, subliniază Antal, spunînd că PER şi-a propus să obţină la Turda cel puţin trei posturi de consilier local, ţinînd cont de faptul că partidul nu va avea candidat la primăria municipiului.

„Consiliul local al municipiului Turda are nevoie de un partid ecologist în componenţa sa, avînd în vedere problemele de poluare cu care se confruntă întreaga zonă. Am speranţa că vom avea o colaborare bună cu viitorul primar, indiferent de culoarea sa politică”, completează noul preşedinte al PER Turda, Liana Horvath. Din echipa acesteia mai fac parte: Mircea Cioară (prim-vicepreşedinte), Ioan Fane (vicepreşedinte) şi Teodora Suciu (preşedinte al organizaţiei de tineret).

Adriana STUPAR

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.