Patinaj | Medalii pentru clujeni la Campionatele Naționale de patinaj viteză

Patinatorii Clubului Sportiv Universitatea Cluj Raluca Ștef și Răzvan Militaru au obținut nu mai puțin de 10 medalii la Campionatele Naționale de patinaj viteză ale României. Competiția s-a desfășurat weekendul trecut, 19-20 februarie, în localitatea germană Inzell.

Din cele 10 medalii cucerite de sportivii universitari, una a fost de aur, 3 de argint și 6 de bronz. Sportiva antrenată de Horia Timiș, Raluca Ștef, a devenit campioană națională la proba de 3000 m, vicecampioană la 1500 m și poliatlon, iar la probele de 500m și 1000m și-a adjudecat medalia de bronz. Răzvan Militaru, pregătit de Gheorghe Pîrv, s-a clasat pe treapta a doua a podiumului la proba de 500m iar la 1500m, 3000m, 5000m și poliatlon și-a trecut în palmares câte o medalie de bronz, anunță u-cluj.ro.