Obezitatea îşi croieşte drum în Africa

ABC

Potrivit lui Abdhalah K. Ziraba, cercetător la Centrul de sănătate a populaţiei din Kenya, “în prezent, conform cifrelor Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, se estimează că între 20-50% (depinde de ţară) din populaţiile urbane din Africa Subsahariană sînt afectate de un exces de greutate sau de obezitate, şi se prevede ca în anul 2025, trei sferturi de populaţia statelor neindustrializate să fie obeze”.

Potrivit lui Ziraba, autor al studiului “Overweight and obesity in urban Africa: A problem of the rich or the poor?”, în perioada 1992-2005, indicele de suprapondere în şapte ţări (Burkina Fasso, Ghana, Kenya, Malawi, Niger, Tanzania şi Senegal) a crescut cu circa 35%. El notează, de asemenea, că în aceste ţări creşterea a fost mai mare între clasele sărace (50%) decît între cele privilegiate (7%), şi mai mare la femeile cu studii primare sau fără studii (45-50%), decît între cele cu educaţie secundară sau superioară (10%).

În mod curios, în Kenya, în timp ce obezitatea este de 24% la femei şi de 13% la bărbaţi, aproximativ 80% din populaţie trăieşte cu mai puţin de doi dolari pe zi. Iar în ultimii ani, situaţia nu pare să se fi ameliorat, dimpotrivă. Potrivit unui raport recent al Asociaţiei Internaţionale pentru Studiul Obezităţii (IASO), doar în Africa de Sud, 64% din populaţie (rurală şi urbană) de culoare şi 50% din cea albă este supraponderală.

Tot în aceste ţări incidenţa diabetului de tip doi (corelat cu bolile coronariene) a crescut în mod alarmant: între 8 şi 12% din populaţia neagră. Potrivit lui Philip James, preşedinte al International Obesity Task Force, această creştere are două motive. Pe de-o parte credinţa populară legată de bogăţie şi greutate. “Altfel spus cu cît eşti mai bogat, trebuie să fii mai gras, chiar dacă nu este un lucru sănătos”, spune expertul. Şi, pe de altă parte, rata mare a îmbolnăvirilor cu SIDA (13% în Africa de Sud), considerată de clasele de jos “boala slăbitului” şi care trebuie ascunsă de ochii celorlalţi sub grăsime.

Nu sînt, desigur, singurele motive. Potrivit lui Hans de Ridder, director la Departamentul de Biocinetică de la Universitatea din Northwest, stilul de viaţă sedentar, urbanizarea, un regim alimentar nesănătos şi apariţia “generaţiei Internet” sînt fundamentale în acest proces. “În Africa de Sud, copiii stau în jur de patru ore în faţa televizorului”, spune expertul. Obezitatea infantilă este o ameninţare pentru sănătatea publică”, asigură el. Totuşi, peste 4 milioane şi jumătate de oameni au fost afectaţi de foamete anul trecut în Somalia.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.