O lecţie de supravieţuire în Tărîmul visurilor

poster_50x70_taramul_visurilor“Universul este compus din mici bucăţi care se potrivesc perfect. Dacă se strică un element, totul se destramă”.

“Tărîmul visurilor” (Beasts of the Southern Wild) ne arată că lumea e ca un puzzle, format din oameni, vietăţi, fapte şi acţiuni ce trebuie să se coordoneze în armonie. Este o poveste impresionantă despre supravieţuire, curaj şi legăturile strînse între membrii unei comunităţi izolate de lumea civilizată. Incursiunea în “Tărîmul visurilor” în regia lui Benh Zeitlin va fi posibilă începînd cu 12 aprilie, în cinematografele din Bucureşti şi din 21 aprilie în Cluj-Napoca.

Eroina filmului, Hushpuppy, este interpretată de Quvenzhané Wallis, cea mai tînără actriţă nominalizată la Oscar şi laureată a premiului pentru cea mai bună actriţă la Cannes! Este eroina perfectă pentru un film tulburător, “autentic, poetic şi misterios”(The Guardian).

Bathtub/Cada, locul de acţiune a filmului, este o lume imaginară inspirată de zona Louisianei, în care o veţi cunoaşte pe Hushpuppy, o fetiţă de 6 ani, care locuieşte cu tatăl său, Wink. Cei doi luptă pentru supravieţuire într-un loc uitat de lume, care reprezintă întregul lor univers. Tărîmul visurilor, un film miracol, magic şi emoţionant, care îmbină ferocitatea, sălbaticul şi sărăcia cu candoarea şi dragostea pentru natură şi oameni. Filmul prezintă relaţia dintre tată şi fiică într-o lume în care “doar cei puternici” rezistă, în care iubirea pentru comunitate este mai puternică decît apele şi furtunile care mătură tot ce le stă în cale. Cutezătoare, Hushpuppy îşi apără dreptul de a-şi povesti istoria, atunci cînd delta este acoperită de ape şi comunitatea refuză să-şi părăsească îndrăgitul cămin. În plus, filmul s-a bucurat de recunoaştere la nivel internaţional prin obţinerea premiului FIPRESCI la Cannes sau a premiului BAFTA pentru cel mai bun scenariu adaptat. Regizorul Benh Zeitlin se află la debutul său cinematografic la doar 30 de ani, fiind recompensat la Cannes cu distincţia Camera d’Or, iar la Oscar cu o nominalizare în categoria „cel mai bun regizor” alături de nume mari ca Steven Spielberg, Ang Lee sau Michael Haneke.

www.asociatiamacondo.ro

http://www.facebook.com/BeastsOfTheSouthernWildFilm

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.