Nu avem probleme de alimentare cu gaze naturale

Sistemul energetic funcţionează la parametrii normali, România înregistrând vinerea trecută un excedent de energie electrică, pe care l-a exportat, potrivit ministrului de resort, Toma Petcu, care a dat asigurări că în ceea ce priveşte alimentarea cu gaze nu sunt probleme.
„Referitor la alimentarea cu gaze naturale, suntem asiguraţi atât de către Romgaz şi Transgaz, producătorul de gaze naturale, respectiv transportatorul, că nu sunt probleme privind acoperirea consumului crescut de gaze din această perioadă. Astfel, consumul la nivel de ţară este de circa 64 de milioane metri cubi. Se estimează că acesta poate ajunge la 70 şi 71 de milioane de metri cubi, în condiţiile în care temperaturile se menţin extrem de scăzute. Acest necesar va fi asigurat din producţia internă (circa 31 milioane mc), din import (circa 14 milioane mc) şi din extracţiile din depozite (circa 27 milioane de mc). Ne-am luat măsuri de precauţie şi pentru situaţia în care condiţiile meteo se prelungesc sau se agravează. Dispecerul Energetic Naţional a dispus punerea în funcţiune a unor grupuri termoelectrice pe gaze care pot funcţiona inclusiv pe păcură, astfel încât siguranţa sistemului electro-energetic naţional să fie asigurată şi consumatorii din România să nu fie afectaţi”, a declarat ministrul Energiei, citat de Agerpres.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.